Strona główna/Urząd/Aktualności/Młodzież odkrywa "Legendarne Książenice"

Młodzież odkrywa "Legendarne Książenice"

Aktualności 13 Sierpnia 2014
 

Uczestnicy projektu „Młodzi. Kreatywni. Ambitni” z zamiłowania do aktywnego poznawania okolicy i regionu stworzyli 4 trasy questingowe. Questing to nowa forma poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego danego regionu. Ważne w nim jest odkrycie niezwykłego charakteru przestrzeni, w której się żyje poprzez zwrócenie uwagi na z pozoru zwyczajne, codziennie mijane miejsca i dostrzeżenie w nich wyjątkowości
i atrakcyjności.

Jedna z tras powstała dzięki zaangażowaniu młodych mieszkańców sołectwa Książenice.

 

„Jak przebiegał projekt? Choć wszyscy mieszkamy w tej samej wsi okazało się, że ledwo się znamy. Integracja zajęła nam dosłownie chwilę – okazało się, że wiele nas łączy – nie tylko podobny adres, ale także zainteresowania, pomysły i spostrzeżenia na temat Książenic. Zgodnie stwierdzaliśmy, że każda aktywność w naszym sołectwie jest potrzebna, stworzyliśmy „Moją Mapę Książenic”, która pozwoliła nam spojrzeć na nasze miejsce zamieszkania pod kątem ciekawych miejsc, walorów przyrodniczych, historycznych i turystycznych” - wyjaśnia realizująca projekt młodzież z Książenic.

 

Projekt rozpoczęto od szkoleń dotyczących marketingu i reklamy, młodzież poznała m.in. zasady analizy SWOT i SMART, a także podstawy budowania kampanii promocyjnych, uczestniczyła także w warsztatach fotografii oraz questingu.

„Kolejnym spotkaniom animacyjnym towarzyszyła wspaniała pogoda, która umożliwiała nam spotkania plenerowe, a także wycieczki. Szczegółowo prześledziliśmy wstępną trasę questu wymyślając po drodze liczne pomysły dotyczące wierszyków i przyszłych zagadek.

Innym razem wybraliśmy się na rowerowy wypad w leśne strony. Odwiedziliśmy uroczysko „Głębokie Doły”, które wstępnie także chcieliśmy wyróżnić w queście, jednak ze względu na dystans musieliśmy z tego pomysłu zrezygnować” - relacjonują uczestnicy.

Pełni pomysłów rozpoczęli działanie. Wspólnie wybierali motywy graficzne, dyskutowali nad rozwiązaniami i ostateczną formą treści, którą chcieli zawrzeć w folderze. „Kluczowe okazały się spotkania grupy Stanowickiej z trenerką questingu oraz klasą II Gimnazjum nr 2 w Leszczynach - byli pierwszymi, którzy przeszli „roboczą” wersję trasy i dali nam swoje wskazówki co ulepszyć, co poprawić” - dodają.

Następnie, młodzież przystąpiła do organizacji wydarzenia inaugurującego questing "Legendarne Książenice". Rozwieszono plakaty i rozdano ulotki informacyjne.

 

20 lipca o godzinie 17:00, przy Szkole Podstawowej w Książenicach odbyło się otwarcie questingu. „Po przejściu trasy zaprosiliśmy uczestników na ognisko przy książenickiej leśniczówce, gdzie oprócz ogniska odbyły się też zabawy z nagrodami dla najmłodszych. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania - dziękujemy wszystkim za liczne przybycie!” - podsumowują uczestnicy projektu.

 

Projekt „Młodzi. Kreatywni. Aktywni” realizowany w okresie od 1.02.2014 do 31.07.2014r. przez Fundusz Lokalny „Ramża” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej:

http://www.questing.ksiazenice.net.pl/index.php

 

 

do góry