Strona główna/Urząd/Aktualności/Młodzi pielgrzymi w Czerwionce-Leszczynach

Młodzi pielgrzymi w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 22 Lipca 2016

Radość, entuzjazm, poczucie wspólnoty – tak najkrócej można opisać pierwszy dzień pobytu pielgrzymów – uczestników Światowych Dni Młodzieży w naszym mieście. Przez pięć dni Czerwionka-Leszczyny gości ponad 400 pielgrzymów z Włoch, Francji i Dominikany.

 

Pielgrzymi przybyli do Czerwionki-Leszczyn w środę, 20 lipca. Wieczorem spotkali się na modlitwie w kościołach parafialnych. Światowe Dni Młodzieży w naszym mieście uroczyście zostały zainaugurowane wczoraj.

O godzinie 10.00 na terenie hali targowej odbyło się powitanie grup z Francji, Włoch i Dominikany. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, ks. dziekan Antoni Szczypka, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Skarbnik Gminy i Miasta Zbigniew Wojtyło, radni Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach oraz księża dekanatu Dębieńsko.

„Z ogromną radością witam Was w Czerwionce-Leszczynach. Mam nadzieję, że pobyt będzie okazją do poznania naszej gminy – jej kultury, tradycji oraz atrakcji turystycznych. Życzę Wam wielu wspaniałych wrażeń" - zwrócił się do uczestników Światowych Dni Młodzieży burmistrz. - "Dziękuję także naszym mieszkańcom za gościnne przyjęcie pielgrzymów”.

Po wspólnej modlitwie oraz prezentacji grup nastąpił wymarsz pielgrzymów do kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca, gdzie sprawowana została msza święta w intencji uczestników ŚDM.

Orkiestra Dębieńsko oraz mażoretki z Formacji Tanecznej Zygzak poprowadziły pełen radości tłum młodych na teren hali targowej. Po wspólnej modlitwie pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w koncertach. Przygotowano dla nich również dodatkowe atrakcje: mecz Czerwionka – Leszczyny – cały świat ;), zwiedzanie zabytkowego osiedla patronackiego kopalni „Dębieńsko”, możliwość skorzystania z basenu, boiska sportowego, czy możliwość zwiedzenia Izby Tradycji kopalni „Dębieńsko”.

Z dużym zainteresowaniem gości spotkały się także stoiska z regionalnymi przysmakami, przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy.

Podczas kolejnych dni pobytu młodzież zwiedzi Oświęcim, Częstochowę, Piekary Śląskie, Turzę, Pszów, Rudy i Rybnik. Weźmie także udział we wspólnym świętowaniu w Katowicach Muchowcu. Mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się w pielgrzymami podczas wydarzeń organizowanych w parafiach.

W poniedziałek, uczestnicy ŚDM wyjadą do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym.

top_baner
do góry