Strona główna/Urząd/Aktualności/Młodzi dziennikarze z Leszczyn najlepsi w kraju!

Młodzi dziennikarze z Leszczyn najlepsi w kraju!

Aktualności 9 Marca 2016

Redakcja szkolnej gazety „Kurier Jedynki” Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Leszczynach od kilku lat uczestniczy w edukacyjnym projekcie dzienników regionalnych Polska Press Grupy - „Junior Media”. Szkolne czasopismo jest budowane na makietach dzienników regionalnych, dzięki temu ma podobny układ kolumn i czcionkę. Na zajęciach uczniowie uczą się jak być nowoczesnym dziennikarzem i jak tworzyć nowe media.

 

W ramach tego innowacyjnego, edukacyjnego projektu dzienników regionalnych Polska Press Grupy - „Junior Media”, szkolna redakcja wzięła udział w konkursie na najciekawszy reportaż interaktywny.

„Przygotowaliśmy materiał o starym leszczyńskim cmentarzu. Wśród nadesłanych z całej Polski prac, nasz reportaż okazał się być najlepszym – zdobyliśmy I miejsce, wygrywając dla redakcji komputer, monitor i sporo gadżetów” - mówi Mirela Kluczniok, nauczycielka z ZS nr 1, opiekunka grupy.

Redakcję „Kuriera Jedynki” tworzą: Jakub Bobrek, Jarosław Cinal, Emilia Kordyś, Natalia Peikert, Alicja Tokarczyk, Karolina Steuer.


A tak pracę młodych dziennikarzy z Leszczyn oceniło jury - Karol Gruszka - redaktor serwisów dziennikzachodni.pl i slask.naszemiasto.pl oraz Jarosław Jabłoński - redaktor naczelny "Gazety Współczesnej" i "Kuriera Porannego":

"Jak to mówią w profesjonalnych redakcjach: Tematy leżą na ulicy. Wystarczy się schylić, by znaleźć coś ciekawego, intrygującego, odkrywczego. W przypadku redakcji "Kuriera Jedynki" wystarczyło wyjrzeć przez szkolne okno i zobaczyć cmentarz. Często się zdarza, że nie widzimy tego co najbliżej nas. Cmentarz stał się osią opowiadanej historii. Udało się młodzieży przez tę soczewkę interesująco pokazać historię niewielkiej miejscowości. Bogata faktografia, wart pochwał język wypowiedzi dziennikarskiej i całkiem udana narracja filmowa. Całość tworzy spójny, przemyślany reportaż (opisy scenerii, refleksyjność, snucie opowieści), pokazujący społeczność kupioną wokół swojej przeszłości, walczącą o własną tożsamość i tolerancję poprzez akceptację swoich polsko-niemieckich korzeni, ale też zderzenie starego z nowym. Warto podkreślić staranność w przygotowywaniu materiału, autentyczne zainteresowanie młodych dziennikarzy i emocje, które udzielają się odbiorcy".

Więcej informacji znajduje się na stronie:

http://www.juniormedia.pl/juniorlab/wyniki-2-wyzwanie-reportaz-interaktywny

Archiwalne i aktualne numery naszej gazety można znaleźć i przeczytać na stronie: http://www.juniormedia.pl/redakcje/panel/kurier-jedynki

Zwycięska grupa z Leszczyn zachęca szkolne redakcje do udziału w tym projekcie edukacyjnym. „Ciekawa nauka, połączona ze wspaniałą zabawą – to jest to!” - mówią dumni ze swojego sukcesu uczniowie.

do góry