LISTY DLA ZIEMI

Aktualności 9 Maja 2013

Szkoły i przedszkola z Czerwionki-Leszczyn włączają się w ogólnopolską proekologiczną edukacyjną akcję "Listy dla Ziemi". Działania zainicjowane zostały przez Fundację Ekologiczną ARKA. Mali ambasadorowie akcji ekologicznej mają przekonywać dorosłych do recyklingu, sadzenia drzew i innych korzystnych dla środowiska zachowań.

Przedstawiamy relacje z kolejnych placówek:

Dzieci z Przedszkola nr 8 "Krasnala Hałabały" w Czerwionce-Leszczynach przystąpiły do akcji ekologicznej, której pomysłodawcą jest Fundacja Ekologiczna ARKA.
Nauczycielki przeprowadziły cykl zajęć o tematyce ekologicznej.
Dzieci wzięły udział:
- w zbieraniu plastikowych nakrętek, butelek plastikowych, baterii, puszek 
aluminiowych,
- w konkursie o tematyce ekologicznej,
- wykonały plakaty,
- sadziły kwiatki na przedszkolnych rabatkach,
- sadziły las.

Dzieci wspólnie z nauczycielki opracowały i zawiesiły na przedszkolnej gazetce List dla Ziemi, w którym inspirowały rodziców do ekologicznych zachowań, list w formie rysunkowej zabrały do domu.

Przedszkole Nr 3 im. Janusza Korczaka w Czerwionce-Leszczynach w dniach od 15 - 30 kwietnia uczestniczyło w akcji ekologicznej LISTY DLA ZIEMI:
 
- zbiórki surowców wtórnych ( zbieraliśmy plastikowe butelki i nakrętki zachęcając dzieci do segregowania  odpadów)
- z okazji Dnia Ziemi sadziliśmy drzewka wokół placu przedszkola , śpiewaliśmy piosenki o tematyce przyrodniczej i w ten sposób uczciliśmy Światowy Dzień Ziemi
- w każdej grupie wcześniej  była prowadzona tematyka ekologiczno - przyrodnicza
- zorganizowaliśmy spotkanie z p.leśnikiem 23.04.2013r ( jednakże ze względów organizacyjnych zostało przesunięte na dzień 07.05.2013)
- przedszkolaki rysowały " LISTY DLA ZIEMI" ( wybraliśmy jeden najciekawszy, który zostanie wysłany na ogólnopolski konkurs - LIST ROKU - w terminie do 15 maja); zorganizowaliśmy również  wystawkę narysowanych przez dzieci listów
- przedszkolaki  poznały zasady gry edukacyjnej EKO MEMORY opracowanej i wydanej przez  Urząd Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny
- starszaki przygotowały przedstawienie o tematyce zdrowotno - ekologicznej pt:" Zdrowy Czerwony Kapturek"
- organizowaliśmy wycieczki edukacyjne do lasu, do parku w czasie których dzieci zdobywały wiedzę na temat ochrony środowiska
- braliśmy udział w międzyprzedszkolnym  konkursie " Ekologiczny misz masz" organizowanym przez Przedszkole Nr 6 " Pod Jarzębinką".


 

Przedszkole nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach

Ekologia jest niezwykle ważną dziedziną życia, gdyż poprzez kształtowanie prawidłowych postaw wobec środowiska uczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci właściwych zachowań wobec przyrody.
W naszym przedszkolu każdego roku podejmuje się wiele działań mających na celu edukację dzieci z zakresu ekologii.
Podjęto następujące działania:

Zajęcia dydaktyczne 
W każdej z grup w kwietniu przeprowadzono cykl zajęć o tematyce ekologicznej podczas których dzieci nauczyły się jak prawidłowo należy chronić przyrodę.
Przedszkolaki nauczyły się segregować śmieci do odpowiednich pojemników, poznały sposoby oszczędzania wody i prądu, a także dowiedziały się jak można przetwarzać odpady. 
- Grupa I ,,Kaczuszki"
,,Kolorowe kosze" segregacja śmieci
gra dydaktyczna ,,Segregacja odpadów"
założenie ekologicznego kącika przyrody
http://przedszkoletuwima.edupage.org/photos/?gallery=318&photo=album


- Grupa II ,,Kotki"
,,Nasza planeta"- malowanie farbami plakatowymi
wyjście do ogródka- obserwowanie dżdżownic
cykl zajęć ,,Z przyrodą za pan brat"
- Grupa III ,,Wesołe Słoniki" 
tworzenie rzeźb z białego sera 
oglądanie zgromadzonych roślin w kąciku przyrody
sadzenie pomidorów 
cykl zajęć ,,Co to jest ekologia"
- Grupa IV ,, Pracusie" 
cykl zajęć ,, Żyj z przyrodą w zgodzie"
nauka segregacji śmieci
zakładanie przedszkolnego ogródka
http://przedszkoletuwima.edupage.org/photos/?gallery=322&photo=album


zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce ekologicznej
założenie ekologicznego kącika przyrody 
http://przedszkoletuwima.edupage.org/photos/?gallery=320&photo=album 

http://przedszkoletuwima.edupage.org/photos/?gallery=338&photo=album- Grupa V ,,Rozśpiewane Słowiki"
nauka piosenki ,,My zdrowe dzieciaki" oraz ,,Ekologia"
słuchanie opowiadania ,,Zwierzątka ze zdrowego zakątka"
regularne spacery na świeżym powietrzu
założenie ogródka ekologicznego z hodowlą chomika
- Grupa VI ,,Marzyciele"
założenie wiosenno-ekologicznego kącika przyrody
nauka prawidłowej segregacji śmieci na zajęciach
,,Owady w naszym ogródku"- szukanie owadów za pomocą lupy w ogrodzie przedszkolnym
Nauka piosenek o tematyce ekologicznej 
- Grupa VII ,, Murzynki"
Cykl zajęć ,,Żyj z przyrodą w zgodzie"
,,Dwa miasta"- zabawa dydaktyczna, porównanie miast zadbanego i czystego z brudnym i zaśmieconym 
Segregacja śmieci, tworzenie zbiorów
Wykonanie portretu zdrowej i chorej rzeki.


OBCHODY DNIA ZIEMI W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2

Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Gimnazjum nr 3 (Zespół Szkół nr 2) w Czerwionce- Leszczynach wzięły udział w akcji pisania "Listów dla Ziemi"- ogólnopolskiej akcji ekologicznej mającej na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak żyć zgodnie z naturą? Czyli co robić, by zachowania ekologiczne stały się zwyczajem, a nie obowiązkiem? Na trudne pytania z tej dziedziny odpowiadali uczniowie naszej szkoły, po uprzednim poruszeniu tej tematyki na lekcjach wychowawczych oraz lekcjach przyrody.
Pierwszym zadaniem uczniów było redagowanie lub rysowanie "Listów dla Ziemi", w których uczniowie sugerowali, jak w prosty sposób każdy człowiek może dbać o środowisko naturalne. Kolejnym zadaniem małych ekologów z każdej klasy było wykonanie logo wylosowanego polskiego parku narodowego (uznanego za rezerwat biosfery przez UNESCO) oraz przygotowanie krótkiej notki z ciekawostkami dotyczącymi tego parku.
22 kwietnia, w trakcie apelu kończącego akcję, uczniowie zaprezentowali i odczytali "Listy dla Ziemi", pełne dziecięcych oczekiwań oraz ciekawych pomysłów. Następnie przedmiotem prezentacji stały się materiały dotyczące polskich parków narodowych. 
Wszystkie prace stały się kolorową i ciekawą dekoracją, promującą ekologiczny styl życia. Tym sposobem działania proponowane w ramach akcji trafiły do szerokiego grona odbiorców.


SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA ZIEMI W ZESPOLE SZKÓŁ NR 4
 
W dniu 26.04.2013r. w Zespole Szkół odbyły się obchody Dnia Ziemi pod hasłem "Ekologicznie – Ekonomicznie", w których wieli udział wszyscy uczniowie  Zespołu  Szkół. W ramach obchodów  klasy I – VI wykonały plakaty klasowe pt. "Z energią chrońmy klimat", klasy IV- VI brały  udział w konkursie "Najciekawsze doświadczenie z przyrody", natomiast  gimnazjaliści uczestniczyli w konkursie wiedzy ekologicznej "Ekologia jest trendy". Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół pisali Listy dla Ziemi przygotowane przez fundację ekologiczną Arka. Dwa najciekawsze  zostały wysłane do fundacji. Wszyscy uczniowie mieli okazje zobaczyć wystawę makiet form powierzchni Ziemi przygotowaną przez  gimnazjalistów. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.


do góry