Strona główna/Urząd/Aktualności/Kwiaty i zielony gaik. Wiosennie w gminie

Kwiaty i zielony gaik. Wiosennie w gminie

Aktualności 22 Marca 2012

Na skwerkach w Czerwionce-Leszczynach wyłaniają się piękne kolorowe krokusy. To już wiosna!

Trawniki komunalne w naszej gminie wzbogaciły się jesienią 2010 roku o aż 5 tysięcy cebulek krokusów. Już po raz drugi kwiaty ozdabiają więc zielone skwerki. Białe, żółte, fioletowe i czerwone krokusy można znaleźć wokół zamku w Leszczynach, przy rondzie w Czerwionce, a także na skwerku komunalnym niedaleko szkoły w Czuchowie. 
"Tuż przed świętami zadbamy, aby wszystkie sołectwa i dzielnice naszej miejscowości były udekorowane kolorowymi kwiatami. Będziemy sadzić prymule i bratki" – mówi Robert Bluszcz – mistrz zieleni w ZDiSKu i prosi, aby nie niszczyć kwiatków. 

W parkach i na skwerach przycinane są drzewa i krzewy, trwa także wycinka starych, połamanych, próchniejących drzew.
Pracownicy zieleni, zmuszeni byli, niestety, powitać nową porę roku od przykrych wiosennych porządków. "W tym tygodniu pracownicy służb oczyszczania oraz służb zieleni likwidowali dzikie wysypiska śmieci przy ul. Polnej, Nowy Dwór, sprzątaliśmy też gruntownie rozległy teren parku przy ul. Sportowej w Leszczynach. To były ogromne ilości śmieci" – mówią pracownicy ZDiSKu.

Do nadejścia wiosny od kilku tygodni szykowały się także przedszkolaki z Czerwionki-Leszczyn, pamiętając przy tym o działaniach proekologicznych.

"Kilka tygodni temu każde dziecko zasadziło w doniczce swoją roślinkę. Przedszkolaki, pełne emocji, obserwowały, jak ich małe ogródki się zmieniają" - mówi Izabela Gendarz, wychowawczyni grupy "Wesołych słoników" w Przedszkolu nr 10 w Czerwionce. Dzieci wykonywały także słomiane kukły Marzanny - symbolu zimy.
"Wczoraj w przedszkolu odbył się sąd nad tą porą roku. Dzieci wcieliły się w role adwokatów i prokuratorów, przedstawiły więc argumenty za i przeciw zimie. Przeszły korowodem z Marzanną. Śpiewały piosenki o odejściu zimy i powitaniu wiosny. Szukały też na terenie ogrodu przedszkolnego gaiku i innych symboli nowej pory roku" – wyjaśniają wychowawczynie.
Przedszkolaki z "Dziesiątki" obchodziły również "dzień zielony".
"Poprosiliśmy rodziców, aby dzieci 21 marca były ubrane na zielono. To już trzecia edycja "zielonego dnia" i wiemy, że nietypowy sposób uczczenia wiosny spotyka się z dużym entuzjazmem maluchów! - mówi Ilona Pukowiec, wychowawczyni "Kotków". - "Dzień zielony" wynika z programu "Kubusiowi przyjaciele natury", który realizuje nasze przedszkole. Program ma na celu edukowanie dzieci w zakresie promowania postaw proekologicznych. Dzieci podejmują wiele działań, by zadbać o otaczające środowisko: segregują śmieci, prowadzą patrole ekologiczne, świętują specjalne dni poświęcone przyrodzie (m.in. dzień zielony)".

Mali mieszkańcy gminy z chęcią wychodzą na spacery i obserwują budzącą się do życia przyrodę. "Każda grupa ma w sali swój kącik przyrody, w którym rosną m.in. cebulka, fasolka, rzeżucha. Dzieci wykonały także specjalne kalendarze pogody. Taka zabawa pomaga w obserwacji zmieniających się pór roku i rozbudza w przedszkolakach zainteresowanie zjawiskami pogody. Codziennie, jedno z dzieci rysuje w odpowiednim polu kalendarza elementy graficzne, które opisują panującą za oknem aurę" – dodaje Monika Sobieska, dyrektor Przedszkola nr 1 w Leszczynach.

do góry