Strona główna/Urząd/Aktualności/Konkurs Regionalny „My som stond” - tym razem o szkubaniu pierzo

Konkurs Regionalny „My som stond” - tym razem o szkubaniu pierzo

Aktualności 13 Marca 2017

W miniony piątek w Przedszkolu nr 1 „Promyczek” w dzielnicy Leszczyny odbyła się szósta edycja pełnego wrażeń Gminnego Międzyprzedszkolnego Konkursu Regionalnego „My som stond” - „Jesteśmy stąd”.

 

W zmaganiach konkursowych wzięły udział trzyosobowe zespoły z następujących placówek: Przedszkola w Bełku, Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 3, Przedszkola nr 6, Przedszkola nr 7, Przedszkola nr 8, Przedszkola nr 10, Przedszkola nr 11, Przedszkola „Karolinka”. Gośćmi specjalnymi turnieju były przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Czuchowa.

„Celem wydarzenia jest rozwijanie aktywności społecznej i budzenie potrzeby wiedzy o miejscu, w którym się urodziliśmy i żyjemy, budzenie przywiązania do rodzinnego krajobrazu i kultury śląskiej, wyzwalanie aktywności twórczej dzieci, kultywowanie tradycji śląskich, ukazanie piękna sztuki śląskiej - muzyki, gwary, stroju śląskiego”- podkreślali pracownicy Przedszkola nr 1.

Organizatorzy konkursu postanowili, że w tym roku tematem przewodnim będzie... darcie pierza, czyli popularne śląskie szkubki. Darcie pierza, które na Śląsku nazywa się: szkubki, wyszkubki, szkubaczki lub szkubnik. Gęsie lub kacze pierze darło się dawniej w domu, najczęściej w kuchni. To zajęcie robiło duży bałagan, dlatego gospodynie chciały się z tym uporać możliwie szybko, spraszało się więc z tej okazji pomocnice.

Organizatorzy zadbali o to, aby wszystkim dzieciom przybliżyć nieco historię tej tradycji. Pani Gabriela Gizdoń z Koła Gospodyń Wiejskich w Czuchowie, przed rozpoczęciem turnieju opowiedziała w gwarze na czym dawniej na Śląsku polegało szkubanie pierza.

 "Co robiły baby jak szkubały? Przecież nie było cicho! Szkubaczki przi szkubaniu łosprowiały co sie we wsi dzieje, kaj kto na zolyty łazi, kto na co zachorzoł i inksze klachy.  Boł to tyż czas na bojanie o utopkach i bebokach. Baby jednak niy zapominały tyż porzykać Anioł Pański, abo se zaśpiywać. A na co sie te piyrze szkubało? Przeca to kożdy wiy! Z piyrzo robiyło sie do spanio pierziny i zogowki".

 

Również uczestnicy konkursu czas pomiędzy konkurencjami umilali sobie wspólnym śpiewem. Przedszkolaki prezentowały wykonane przez siebie prace plastyczne oraz recytowały krótkie wierszyki w gwarze, dotyczące swoich przedszkoli. Wszystkie zespoły, za udział w konkursie, ale także wiedzę, którą musiały się wykazać, zostały nagrodzone upominkami. Gratulacje i słowa uznania na ręce drużyn złożyły: dyrektor Przedszkola nr 1 Monika Sobieska oraz Maria Gilga i Joanna Wieczorek, nauczycielki, organizatorki konkursu.

Po zakończeniu rywalizacji, na uczestników czekał słodki poczęstunek.  

do góry