Strona główna/Urząd/Aktualności/Konkurs MODE FAFLOKI 2012

Konkurs MODE FAFLOKI 2012

Aktualności 24 Kwietnia 2012

Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 8 w Dębieńsku już po raz dziesiąty odbył się konkurs recytacji gwarowych pn. "Mode Fafloki".

W śląskich zmaganiach recytatorskich wzięło udział 15 uczniów gminnych podstawówek, dla których, jak przekonali się jurorzy, gwara nie ma tajemnic. Tematem tegorocznej edycji konkursu były zolyty. Oceniano dobór tekstu, sposób posługiwania się gwarą oraz interpretację. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się także w tradycyjnych śląskich strojach. Jury w składzie: Małgorzata Pyszny – doradca metodyczny jez. polskiego, Hanna Piórecka-Nowak – rzecznik prasowa UGiM w Czerwionce-Leszczynach oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Dębieńsku – Marta Domin, Ewa Warzecha, Stanisława Dzida nie miało prostego zadania.
"Gratulujemy wspaniałych efektów – podsumowała M. Pyszny. - Dzięki odpowiednio dobranym tekstom oraz talentom aktorskim uczniów wszyscy doskonale się bawiliśmy. Wysłuchaliśmy także zapomnianych już śląskich słów, które niezwykle pięknie brzmiały w waszych ustach".
Poza recytacjami, nagradzanymi przez publiczność gromkimi brawami, sporych emocji dostarczyła krojcula czyli krzyżówka, stały już element konkursu, oczywiście, w całości poświęcona zlolytom.
Dodatkową konkurencją były "puzzle na jubileusz" – uczniowie układali na czas puzzle przedstawiające najbardziej popularne miejsca na terenie naszej gminy – familoki, kościół w Dębieńsku, radar meteorologiczny znajdujący się na Wzgórzu Ramża.

Laureatkami konkursu zostały: Patrycja Piwowarska z SP w Palowicach (I miejsce), Emilia Żemła z SP w Przegędzy (II miejsce), Justyna Wnuk z SP nr 8 (III miejsce). Wyróżniono także Wiktorię Marchewkę z SP w Stanowicach, Joannę Smolorz z SP w Palowicach, Laurę Machnik z SP nr 3, Ewelinę Murańską z SP w Przegędzy, Oliwię Gardyjas z ZS nr 4 i Martę Dychę z ZS nr 5.

"Dzięki takim jak wy, śląska godka nie zaginie" – powiedział na koniec uroczystości jeden z pomysłodawców konkursu, dyrektor SP nr 8 Aleksander Pyszny.
Zaproszeni goście: Marek Profaska - Przewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Kluczniok – prezes FL "Ramża" oraz Krzysztof Kluczniok – radny powiatu rybnickiego, gratulowali wszystkim uczestnikom doskonałego przygotowania, wyrazili również swoją radość z tak pięknego kultywowania gwary i chęci jej propagowania przez najmłodszych mieszkańców gminy.
Recytacje przerywane były scenkami kabaretowymi w gwarze związanymi z tematem konkursu – zolytami, które zaprezentowali uczniowie SP nr 8. Wystąpił także chór ze SP nr 8 pod kierunkiem Anny Jędrzejak.

do góry