Strona główna/Urząd/Aktualności/Konferencja podsumowująca Industriadę 2017

Konferencja podsumowująca Industriadę 2017

Aktualności 23 Czerwca 2017

Chociaż od Industriady minęły już niemal dwa tygodnie, nadal trwa czas podsumowań. Jednym z nich była konferencja prasowa, która odbyła się 22 czerwca w Muzeum Śląskim w Katowicach.

2 dni wypełnione atrakcjami "w rytmie maszyn", 28 miast województwa śląskiego, 47 przemysłowych obiektów, 537 wydarzeń, 84 000 uczestników, 428 327 odsłon strony industriada.pl – tak w liczbach przedstawia się bilans tegorocznej Industriady. „Spadek liczby osób biorących udział w festiwalu jest jedynie pozorny – w zeszłym roku było to 90 000 uczestników – ponieważ należy go zestawić z dwoma czynnikami: wyjątkowo niesprzyjającą pogodą oraz odbywającym się w tym samym czasie meczem polskiej reprezentacji” - przekonywał Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Również w oczach uczestników Industriady zdecydowanie była ona wydarzeniem, które oceniali wysoko.

93% badanych uczestników Industriady 2017 oceniło ją dobrze i bardzo dobrze (podobnie było rok i dwa lata temu). W tym roku wzrosła zarówno ocena atrakcyjności imprez w konkretnych obiektach, jak również liczba osób, które po raz pierwszy zdecydowały się odwiedzić industrialne obiekty naszego województwa. Wiele osób starannie przygotowało się do tego dnia, wybierając już wcześniej jakie obiekty chce odwiedzić i układając mapę swojej podróży po szlaku. Z pewnością pomocne okazało się tutaj zaangażowanie w Industriadę przewoźników, oferujących darmowe przejazdy. Sprawiło to także, że zmalała liczba uczestników, dla których głównym kryterium wizyty w konkretnym miejscu była niewielka odległość od miejsca zamieszkania.

 

Konferencja prasowa podsumowująca tegoroczną edycję Industriady była także okazją do wręczenia nagród. Za najaktywniejszy samorząd lokalny na rzecz Industriady 2017 uznano Miasto Gliwice, w którym odbył się tegoroczny finał festiwalu. Specjalne wyróżnienie trafiło do Chorzowa, czyli miasta w którym z kolei odbyła się uroczysta inauguracja. Ostatnia nagroda, dla najaktywniejszego przedsiębiorcy na rzecz Industriady 2017, trafiła do firmy Śląskie Kamienice S.A., która włączyła się w organizację święta Szlaku Zabytków Techniki na Nikiszowcu. Podczas konferencji oficjalnie ogłoszono także powrót Fabryki Porcelany w Katowicach na Szlak Zabytków Techniki. Tym samym rodzina industrialnych obiektów na Szlaku powiększyła się o 43 obiekt.

"Chociaż tegoroczna Industriada jest już za nami, to jednak zapraszamy wszystkich do spędzenia wakacji w „industrialnym stylu”. 9 i 10 czerwca byliśmy uczestnikami niezwykłych wydarzeń przygotowanych przez obiekty związane ze Szlakiem Zabytków Techniki. Industriada kolejny raz dowiodła, że warta jest tytułu najlepszego produktu turystycznego, poświadczonego Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Zbliżające się wakacje to doskonały moment, by dotrzeć do miejsc, na które zabrakło czasu podczas Industriady, lub po prostu chce się je odwiedzić raz jeszcze” - przekonywali Adam Hajduga oraz Przemysław Smyczek, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Nadchodzące wakacje to także doskonały czas na zwiedzenie czerwieńskiego zabytkowego osiedla Familoków. Podczas tegorocznej Industriady odwiedziło je 3500 osób, czyli o 46% więcej, niż rok wcześniej. Jeżeli jednak do tej pory nie zdążyliście zawitać na Familoki, serdecznie Was do tego zachęcamy!

do góry