Strona główna/Urząd/Aktualności/Konferencja - „Wojna jest matką wszechrzeczy?”

Konferencja - „Wojna jest matką wszechrzeczy?”

Aktualności 19 Listopada 2014

W związku z rocznicą stulecia wybuchu I wojny światowej 13 listopada w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się konferencja pod nazwą „Wojna jest matką wszechrzeczy?”. Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Szkół nr 3 w Czerwionce-Leszczynach oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Konferencji patronował Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, który swoim krótkim wykładem otworzył wydarzenie.

Burmistrz podziękował za przygotowanie konferencji, w swoim wystąpieniu podkreślił rolę skutków I wojny światowej dla narodu polskiego : Ten światowy konflikt zbrojny, który zniweczył dotychczasowy sojusz trzech zaborców, miał dla Polaków ogromne znaczenie. Stwarzał bowiem realną szansę na ponowne pojawienie się na arenie międzynarodowej sprawy polskiej. I wojna światowa stanowiła dla nas drogę do niepodległości. Uroczyście obchodzimy rocznice wielu ważnych wydarzeń historycznych, dziękuję organizatorom za pamięć także i o tym”.

Podczas konferencji zgromadzeni mieli okazję wysłuchać następujących wykładów:

 

ks. dr Henryk Olszar, Duchowni katoliccy ze Śląska w pierwszej wojnie światowej.

Anna Gudzik, Aspekty lokalne I wojny światowej (1914-1918). Powiat rybnicki- w tym rejon czerwieński- w czasie działań wojennych.

Łukasz Wrona, Polacy w Hechtgrau - żołnierze polscy armii austro- węgierskiej w latach Wielkiej Wojny.

Michał Chlipała, Niezwykłe wynalazki carskiej armii w latach 1914-1917.

Tomasz Zając, Kobiece oblicze Wielkiej Wojny.

Za poruszenie wielu różnorodnych aspektów związanych z I wojną światową podziękowała prelegentom dyrektor Zespołu Szkół nr 3, Małgorzata Marciniak.

Konferencji towarzyszyła także wystawa fotograficzna „ Na zachodzie bez zmian…”- na 100 lecie otwarcia frontu zachodniego I wojny światowej 1914-2014.

 

 

do góry