Strona główna/Urząd/Aktualności/Konferencja „Seksualność osób niepełnosprawnych”

Konferencja „Seksualność osób niepełnosprawnych”

Aktualności 8 Maja 2018

Dzisiaj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach, w ramach Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych odbyła się konferencja „Seksualność osób niepełnosprawnych”.

 

 

„Dzisiejsza konferencja jest jednym z elementów trwającego Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Empatia, wsparcie, dbałość o poczucie bezpieczeństwa dla osób z niepełnosprawnościami musi być ważne dla nas wszystkich i musi mieć odzwierciedlenie w naszych działaniach” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, otwierając dzisiejszą konferencję. Burmistrz zachęcił także do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach związanych z obchodzonym Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

 

Konferencję poprowadziła Barbara Płaczek - kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Latarnia” z Rybnika Niedobczyc, od lat zajmująca się sfera seksualną osób z niepełnosprawnościami, prowadząca szkolenia dla uczestników, kadry pracowniczej, a także rodziców i opiekunów. „Sfery seksualności osób z niepełnosprawnościami należy dotykać wielopłaszczyznowo - przekonywała B.Płaczek. „Seksualność jest wrodzoną i naturalną potrzebą każdego człowieka. U osoby z niepełnosprawnościami, nie można jej wyłączyć. Bardzo często myślimy, że osoba z niepełnosprawnościami ma upośledzoną seksualność - a tak nie jest, co często staje się ogromnym problemem zarówno dla rodziców i opiekunów, ale także dla ich podopiecznych. Właśnie dlatego nie może być ona tematem przemilczanym i zepchniętym na margines”. Podczas konferencji B. Płaczek wielokrotnie podkreślała, że kluczowa jest właściwa edukacja seksualna zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i osób z nimi pracujących, ich opiekunów i rodziców, dlatego muszą oni poznać właściwe ku temu narzędzia i metody.

 

W konferencji uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Celina Cymorek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Ewa Skiba oraz nauczyciele, rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością.

 

top_baner
do góry