Strona główna/Urząd/Aktualności/Konferencja “Miasto 2017” z udziałem Czerwionki-Leszczyn

Konferencja “Miasto 2017” z udziałem Czerwionki-Leszczyn

Aktualności 21 Listopada 2017

20 i 21 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywa się konferencja „Miasto 2017 – Zarządzenie Miastem”. Wczoraj Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski był jednym z prelegentów panelu "Think greener – jak zarządzać miastem by było bardziej przyjazne dla mieszkańców i środowiska". Burmistrz odebrał także nagrodę w konkursie „Let the Stars Shine” na najlepsze projekty realizowane w miastach, z wykorzystaniem środków z UE, za projekt rewitalizacji Familoków.

Podczas konferencji organizatorzy prezentują najnowsze trendy w zarządzaniu miastami oraz stwarzają warunki do dyskusji nad kierunkami rozwoju miast w przyszłości. Celem wydarzenia jest promowanie miast przyjaznych mieszkańcom, dlatego wiele miejsca poświęca się idei tworzenia dobrze zaprojektowanych i przyjaznych ludziom przestrzeni publicznych, ochronie środowiska oraz zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów miejskich.

„Nasza konferencja odpowiada na tematy najbardziej aktualne. Chcemy przekazać informacje o tym, co się dzieje na terenie Unii Europejskiej i w Polsce, jakie są najbardziej „gorące tematy” - witał zgromadzonych Jan Olbrych, Poseł do Parlamentu Europejskiego, organizator konferencji.

Gościem honorowym konferencji była Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. Rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.

„Jesteśmy blisko kresu ery samochodowej na świecie. Już wkrótce przemysł ten będzie wyglądać zupełnie inaczej, co z kolei przełoży się na systemy transportowe, na innowacje i na organizację miast – przekonywała komisarz E. Bieńkowska wprowadzając w tematykę pierwszej części konferencji – pn. „Zielone miasta”. Podczas każdego wystąpienia w Polsce staram się ten temat podnosić, bo jestem przekonana, że żyjemy w bardzo ciekawym momencie rewolucji przemysłowej, która jest szybsza niż wszystkie rewolucje w dziejach ludzkości. W planach przemysłu samochodowego do roku 2025-2030 zupełnie zmieniły się główne założenia. Postawiono m.in. na nieemisyjność, chociaż początkowo stanowiło ją zaledwie kilka procent produkcji”- wyjaśniała komisarz UE.

E. Bieńkowska podczas konferencji została nagrodzona Medalem Honorowym ZMP za zasługi dla samorządu i działania na rzecz promocji Polityki Miejskiej UE.

W dalszej części konferencji uczestnicy panelu "Think Greener" zastanawiali się jak zarządzać miastami, by były bardziej przyjazne mieszkańcom i środowisku.

W dyskusji uczestniczyli: Piotr Kuczera, prezydent Rybnika; Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn; Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej; Marcin Obijalski z UM Łódź; Piotr Górnik z firmy Fortum; Agnieszka Dawydzik z firmy Deloitte i prof. Laura Verdelli, architekt.

Burmistrz W. Janiszewski zabrał głos w sprawie wdrożonych na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny innowacyjnych projektów proekologicznych – m.in. montażu hybrydowego oświetlenia ulicznego, nawiązał także do rewitalizacji zabytkowego osiedla familoków - inwestycji, która połączyła zarówno zadania infrastrukturalne, jak i społeczne.

Właśnie za to ostatnie zadanie Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny została wyróżniona w konkursie „Let the Stars Shine”. Konkurs, którego pomysłodawcą jest Lambert van Nistelrooij, poseł do Parlamentu Europejskiego z Holandii, organizowany jest przez 9 posłów PE, a polega na wyborze 5 najlepszych zakończonych projektów współfinansowanych przez Unię Europejską. Jednym z nich został wybrany projekt rewitalizacji zabytkowego osiedla Familoków, który jako jeden z 45 projektów zostanie pokazany w przyszłym roku w Brukseli.

top_baner
do góry