Strona główna/Urząd/Aktualności/Koncert "Gwara śląska na wesoło"

Koncert "Gwara śląska na wesoło"

Aktualności 23 Maja 2017

21 maja w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbył się koncert „Gwara śląska na wesoło”. Gospodynie z naszej gminy, jak zwykle, rozbawiały do łez zebranych gości.

 

Niedzielny koncert był prezentacją piosenek i skeczy kabaretowych, przygotowanych na IX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się w grudniu 2016 roku. Wówczas, do turnieju przystąpiły Gospodynie z Bełku, Czuchowa, Dębieńska, Palowic i Przegędzy i to one wystąpiły na scenie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego. Zaprezentowały scenki kabaretowe i piosenki o różnej tematyce: m.in. „Jak dożyja do penzyje” czy „My tyż momy talynt”. Panie zaprezentowały również piosenki, w których zachwalały swoją miejscowość oraz zachęcały do jej odwiedzenia. Zgromadzona publiczność bawiła się wspaniale i, raz za razem, nagradzała występujące gromkimi brawami. Koncert otworzyły popisy taneczne Koła Gospodyń z Bełku, natomiast zakończył występ pań z Przegędzy, które wykonując wiązankę śląskich piosenek biesiadnych, zaprosiły do wspólnej zabawy zebranych gości.

Organizowana co roku „Gwara śląska na wesoło” ma na celu zachowanie śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz integrację środowisk wiejskich. Ma również służyć wymianie doświadczeń, umiejętności, promocji gmin i miast oraz prezentacji najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska. Jest również wspaniałą okazją do przekazania młodemu pokoleniu śląskich tradycji, folkloru i zwyczajów ludowych w nadziei, że będą one nadal kultywowane.

Występy Gospodyń oklaskiwali: Wiesław Janiszewski - Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Bernard Strzoda - Przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni, a także Mariola Czajkowska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Koncert poprowadziła Kapela z Naszego Miasteczka.  

do góry