Strona główna/Urząd/Aktualności/Komputer dla seniora

Komputer dla seniora

Aktualności 5 Kwietnia 2011
Komputer nie jest groźny i nawet osoba w starszym wieku może go oswoić -przekonują w Bibliotece Miejskiej i Ośrodku Pomocy Społecznej. Obie placówki prowadzą bezpłatne zajęcia z obsługi komputera przeznaczone dla seniorów. Chętnych do uczestnictwa w szkoleniach wciąż przybywa. 

"Internet na wesoło" w bibliotece

Udział w zajęciach organizowanych przez Bibliotekę Miejską w Czerwionce-Leszczynach może wziąć każdy mieszkaniec gminy. Przychodzą jednak głównie osoby starsze, które nie mają dostępu do internetu w domu, a jednak ciekawią ich nowinki technologiczne, albo też ci, którzy postanowili przełamać swój lęk zacząć wykorzystywać możliwości komputera.

"Uczymy od podstaw - jak włączyć płytę, czy pendriva, jak korzystać z internetu, odbierać pocztę i wysyłać maile. Ostatnio mieliśmy nawet zajęcia poświęcone komunikatorom internetowym. Kursanci założyli już konta na nk, potrafią wysyłać maile, e-kartki, smsy z bramek internetowych" – opowiadają prowadzący szkolenie pracownicy biblioteki.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po ok.1,5 godziny, a cały kurs trwa dwa miesiące. 

"Zaproponowaliśmy nazwę - "internet na wesoło" , po to, żeby wyeliminować lęk związany z komputerem. I naprawdę, tutaj nikt nie czuje się zestresowany. Zajęcia prowadzimy w trzyosobowych grupach, poświęcamy każdemu tyle czasu, ile potrzebuje na opanowanie konkretnej umiejętności" – zapewnia Gabriela Cisek, dyrektor biblioteki.

Pierwsze szkolenia odbyły się w bibliotece dwa lata temu, a chętnych do uczestnictwa w kolejnych wciąż nie brakuje. Na liście planowanej następnej edycji kursu widnieje już czternaście nowych nazwisk.

"Denerwowałam się, że komputer stoi w domu, a ja nie umiem z niego skorzystać - opowiada pani Urszula z Czerwionki. O kursie dowiedziałam się od sąsiadki, która zapisała się w bibliotece i powiedziała, że może zapisać także i mnie. Pomyślałam, że najwyższy czas zrobić coś dla siebie. Podczas zajęć nauczyłam się wielu użytecznych rzeczy, nawiązałam przez internet kontakty ze znajomymi i rodziną. Jednak nic nie przychodzi łatwo - słowa "kopiuj-wklej" śniły mi się po nocach, ale najważniejsze, że już sobie radzę. Wszystko dzięki inicjatywie, cierpliwości i pomocy pracowników biblioteki.


Projekt OPS "50+ w sieci"

Realizację podobnego projektu szkoleniowego rozpoczyna także punkt terenowy OPS-u w Leszczynach.

"Aktywność w życiu nie kończy się wraz z odejściem na emeryturę - podkreśla Izabela Malik z OPS, zajmująca się problematyką starzejącego się społeczeństwa. - To właśnie teraz można poświecić swój czas na realizację wielu różnorodnych zajęć. Sprawność intelektualna i fizyczna daje gwarancję pogody ducha, chroni przed depresjami, frustracjami oraz poczuciem alienacji". 

Jesienią ubiegłego roku OPS prowadził zajęcia nordic walking dla osób starszych. Wtedy utworzona została bardzo zgrana dziś grupa, chętna do udziału w kolejnych projektach.

"Te osoby same do nas przyszły z pytaniem co dalej – opowiada I.Malik. Z pewnością nie mogliśmy więc zostawić ich bez odpowiedzi. Zrodziliśmy w nich pasję, energię i zaangażowanie więc podjęliśmy wysiłki, aby jak najszybciej wystartować z kolejną ofertą zajęć dla osób starszych".

Ponieważ jednym z zaproponowanych przez mieszkańców działań był kurs komputerowy, pracownicy OPS-u opracowali już zakres i harmonogram szkoleń. Wszyscy zainteresowani udziałem w przedsięwzięciu mogą zgłaszać się do punktu terenowego OPS w Leszczynach przy ul. Ks. Pojdy 35, tel. (32) 43 11 081.
do góry