Strona główna/Urząd/Aktualności/Kolejne powody, by odwiedzić bibliotekę

Kolejne powody, by odwiedzić bibliotekę

Aktualności 3 Kwietnia 2017

W Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach startuje projekt „Pre_tekst: od książki do sztuki”, realizowany wspólnie z Fundacją Szafa Gra z Ornontowic. Działanie jest częścią projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa 2017”.

 

„Celem projektu „Pre_tekst: od książki do sztuki” jest przekształcenie biblioteki w ośrodek życia kulturalnego oraz promocja czytelnictwa wśród mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Projekt, oprócz znakomitych spotkań autorskich, zakłada organizację wydarzeń towarzyszących, które będą miały charakter inspiracji dla czytelników i jeśli okażą się interesujące, mogą być kontynuowane” - mówi Aleksandra Pietruszewska, dyrektor placówki.

Wśród zaplanowanych spotkań każdy powinien wybrać coś dla siebie – biblioteka będzie gościć szereg znakomitych gości. 23 czerwca do Czerwionki z Frankfurtu nad Menem przyjedzie Janusz Leon Wiśniewski – autor bestsellerowej „Samotności w sieci” i „Bikini”.

We wrześniu w spotkaniu autorskim uczestniczyć będzie korespondent wojenny Wojciech Jagielski wraz z żoną Grażyną Jagielską. G. Jagielska opowie o swoich wstrząsających przeżyciach związanych z terapią leczenia stresu bojowego, którego doświadczyła będąc żoną korespondenta wojennego. Grażyna Jagielska promować będzie poruszającą powieść pt. „Miłość z kamienia” oraz najnowszą pt. „Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku”.

W październiku w Bibliotece pojawi się niezwykle popularny pisarz fantasy – Andrzeja Pilipiuk, autor bestsellerowego cyklu wydawniczego pt. „Oko jelenia”.

W listopadzie zaś Bibliotekę odwiedzi wielokrotnie nagradzany, tłumaczony na inne języki znawca języka i kultury śląskiej - Szczepan Twardoch.

Ponadto, także w listopadzie kolejny raz Bibliotekę odwiedzi Andrzej Kapłanek, który promować będzie swoją najnowszą powieść, bezpośrednio nawiązującą do kultury i obyczajów śląskich. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych odbiorców kultury. Już w maju biblioteka dla dzieci zorganizuje warsztaty ilustratorskie pn. „Książka do zrobienia”, które poprowadzi jedna z najlepszych polskich ilustratorek – Ola Cieślak. We wrześniu zaś ciekawe warsztaty z retoryki pn. "Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci" poprowadzi pisarz literatury dziecięcej, tłumacz oraz wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek.

„Wierzymy, że kontakt z literaturą może stać się pretekstem do prawdziwego poruszania mieszkańców. „Pre_tekstem” do naszego cyklu imprez kulturalnych „od książki do sztuki” są niezwykłe współczesne zjawiska literackie oraz ich autorzy, których chcemy gościć w Czerwionce-Leszczynach. Punktem wyjściowym każdego spotkania z pisarzem jest promocyjna akcja – rozgrzewka literacka. Spotkanie nie jest jednak celem samym w sobie – każdej wizycie pisarza towarzyszyć będą działania artystyczne dla każdej grupy wiekowej. Jesteśmy przekonani, że nasza atrakcyjna propozycja przyciągnie do biblioteki wielu nowych czytelników.” - przekonuje A. Pietruszewska, zapraszając serdecznie do skorzystania z proponowanych spotkań z pisarzami.

do góry