Strona główna/Urząd/Aktualności/Kolejna inicjatywa lokalna w Bełku zrealizowana

Kolejna inicjatywa lokalna w Bełku zrealizowana

Aktualności 28 Maja 2018

W Bełku już po raz kolejny podjęto działania w ramach inicjatywy lokalnej. Działania mieszakańców wsi zostały dostrzeżone już w 2014 r., kiedy Sołtys Bełku Jolanta Szejka wraz z Burmistrzem Gminy
i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesławem Janiszewskim przedstawili w Senacie RP dobre praktyki
z naszej gminy związane z wdrażaniem mechanizmów wsparcia inicjatyw mieszkańców, w tym właśnie inicjatywy lokalnej.

Inicjatywa lokalna to nic innego jak forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej.

Mieszkańcy Bełku już po raz siódmy podjęli się realizacji inicjatywy lokalnej. W tym roku plac rekreacyjny przy ośrodku zdrowia (ul. Palowicka 2) wzbogacił się o kolejne urządzenie - zestaw sprawnościowy o konstrukcji nośnej wykonanej z rur okrągłych ze stali nierdzewnej (chromowej), łączników kulowych oraz uchwytów z tworzywa sztucznego, podesty wykonane ze sklejki wodoodpornej, płyty wykonane z tworzywa sztucznego HDPE, zaś elementy złączne ocynkowane galwanicznie oraz ze stali nierdzewnej. Urządzenie jest dedykowane dla grupy wiekowej: od 6 lat. Teren, na którym ustawiono w/w urządzenie, został uporządkowany i wyłożony nawierzchnią amortyzującą, w tym pole zderzenie wyznaczono poprzez ułożenie obrzeży chodnikowych, zgodnie z wytycznymi producenta urządzenia (pole powierzchni zderzenia - ok. 36 m2).

Tegoroczna inicjatywa lokalna jest kontynuacją prac wykonanych w latach 2013-2017, które doprowadziły do powstania miejsca do rekreacji i wypoczynku przy ośrodku zdrowia w Bełku.
W ramach tych prac uporządkowano teren mieszczący się obok parkingu od strony wejścia do „Sołtysówki”, zakupiono i zamontowano stół betonowy do tenisa stołowego, stół do gry w piłkarzyki, kosz do gry w koszykówkę, urządzenia do siłowni zewnętrznej (urządzenie do ćwiczenia mięśni brzucha, twister, steper, wahadło, ławka uniwersalna, drążek, urządzenie do ćwiczeń mięśni klatki piersiowej, rowerek, ławka do ćwiczeń mięśni uda oraz motyl), ławki betonowe oraz kosze na śmieci. Zakupiono także kostkę betonową oraz obrzeża chodnikowe, które położono przy urządzeniach.

Wniosek o wsparcie inicjatywy lokalnej pod nazwą "Zagospodarowanie terenu wokół Ośrodka Zdrowia na cele rekreacyjne - VI etap" został złożony przez mieszkańców Bełku za pośrednictwem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Koszt inicjatywy ze środków Gminy wyniósł 14 653,84 zł, zaś resztę wydatków w kwocie ponad 2 900,00 zł pokryli mieszkańcy sołectwa Bełk, którzy również wnieśli wkład rzeczowy oraz osobowy (tzw. praca społeczna).

 

top_baner
do góry