Strona główna/Urząd/Aktualności/Kocha Śląsk i malarstwo. Czesław Fojcik gości w Przedszkolu nr 10

Kocha Śląsk i malarstwo. Czesław Fojcik gości w Przedszkolu nr 10

Aktualności 21 Stycznia 2013
 O sztuce malowania portretów, uroku Górnego Śląska, a zwłaszcza Czerwionki, legendach i dawno zasłyszanych lokalnych historiach opowiadał przedszkolakom z Przedszkola nr 10 specjalny gość – Czesław Fojcik.

Czesław Fojcik to mieszkaniec Czerwionki i pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury. Jego zamiłowaniem jest malarstwo. A decydujący temat sztuki stanowi dla niego Śląsk i przemysł górniczy.

Na spotkanie z maluchami zabrał szereg swoich prac – tym razem - głównie portretów dzieci.
"Dzieci są cudowne, ciekawe świata. Chłoną wszystkie informacje – opowiada autor prac. Starałem im się przybliżyć pracę malarza, etapy powstawania obrazu, techniki malarskie. Wszystko oczywiście, w taki sposób, aby nie zanudzić małych uczestników spotkania. Bardzo lubię kontakt z dziećmi" - przyznaje.
Dla Czesława Fojcika nie było to pierwsze spotkanie z przedszkolakami. Kilka lat temu o Utopku, Ramży i czerwieńskich familokach opowiadał dzieciom w Przedszkolu nr 6 "Pod jarzębiną". Prezentował także swoje prace, których tematem przewodnim była Czerwionka oraz bohaterowie legend związanych z miejscowością.
"Sam mam wnuczkę, która jest już uczennicą szkoły podstawowej. Okazało się, że kiedy wnuczka przestała chodzić do przedszkola, ja zacząłem" - żartuje Czesław Fojcik
Podczas wizyty w Przedszkolu nr 10 Czesław Fojcik udzielił dzieciom wielu cennych wskazówek, jak namalować portret. Następnie przyglądał się pracy przedszkolaków. Dzieci pod okiem artysty stworzyły przepiękną galerię kolorowych portretów.
Spotkanie stało się inspiracją do kolejnego zaproszenia malarza z Czerwionki. Tym razem Czesław Fojcik zagościł w "dziesiątce" w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
"Tę piękną inicjatywę łączymy cyklicznie z przyznawaniem honorowych wyróżnień - "Przyjaciół Przedszkola". 18 stycznia do zacnego grona dzieci z radością przyjęły Czesława Fojcika - relacjonuje dyrektor przedszkola Gabriela Grochla. - Zgodnie z naszą tradycją, każdy gość, zanim otrzyma tytuł "Przyjaciela Przedszkola" musi się sprawdzić: przynieść ze sobą książkę i przeczytać dzieciom wiersz lub bajkę. Czesław Fojcik zaskoczył nas wszystkich, bo zamiast książki zabrał ze sobą obraz przedstawiający - jak powiedział: "zaczarowaną księgę". Nie czytał, tylko wyrecytował z pamięci jedną z bajek, której nauczył się, kiedy był dzieckiem" - wyjaśnia G. Grochla. 
Dzieci były pod ogromnym wrażeniem spotkania z lokalnym artystą. 

Czesław Fojcik jest emerytowanym górnikiem, malarstwo fascynuje go od najmłodszych lat. Obecnie należy do Stowarzyszenia Malarzy Nieprofesjonalnych "Barwy Śląska" w Rudzie Śląskiej. Jak sam podkreśla, interesuje go utrwalanie na płótnie urokliwych zakątków Śląska, w szczególności tych, w jakie obfituje Czerwionka-Leszczyny.

Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Przy okazji organizowanych wystaw artysta szczególna wagę przywiązuje do podkreślania swoich korzeni związanych z Czerwionką.
Mieszkaniec Czerwionki jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich. Za serię portretów "Sztygar", "Śleper" i "Przodowy" zdobył główną nagrodę na XVII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha.

W 2008 roku został wyróżniony statuetką "Karolinka" za wybitne zasługi w rozsławianiu i rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
do góry