Strona główna/Urząd/Aktualności/Koło Gospodyń Wiejskich z Czuchowa rywalizuje w konkursie Supersmak

Koło Gospodyń Wiejskich z Czuchowa rywalizuje w konkursie Supersmak

Aktualności 14 Sierpnia 2013

Przez cały sierpień redakcja "Dziennika Zachodniego" oraz mieszkańcy Śląska szukają najlepszej tradycyjnej potrawy lub produktu regionalnego. Wszystko to po to, by wypromować ją na łamach serwisu naszemiasto.pl i w Dzienniku Zachodnim.

W plebiscycie nie mogło zabraknąć Koła Gospodyń Wiejskich z Czuchowa i słynnego już żurku czuchowianek. Przypomnijmy, że Panie tą właśnie popisową potrawą wygrały "Festiwal Żuru" w Stanicy, podbiły też serca pracowników Programu Pierwszego Polskiego Radia!

Przepis na czuchowski "żur bogaty":
Składniki:2,5 l wody,2,5 l wcześniej zakiszonego żuru,250 g marchewki,250 g korzeni pietruszki,250 g korzenia selera,2 kg ziemniaków,1 kg boczku wędzonego,1 kg kiełbasy,3 cebule,10 jajek,1,5śmietany 18% Przygotowanie: Obrać wszystkie jarzyny, pokroić w kostkę i ugotować aby były miękkie. Wcześniej pokroić w kostkę kiełbasę i boczek i usmażyć na patelni. Gdy jarzyny będą ugotowane wlać do nich żur i chwilę pogotować a następnie całość zabielić śmietaną. Do tak ugotowanego żuru dodać usmażoną kiełbasę, boczek i cebule. Zdejmujemy z ognia i doprawiamy do smaku. Ugotowane na twardo jajka obieramy. Żur wylewamy na talerz dodając do każdego pokrojone w ćwiartki jajka. Żur przepysznie smakuje podany w małych okrągłych chlebkach. Żur to popisowe danie serwowane przez gospodynie z Czuchowa. Autorką przepisu jest Wanda Szewczyk.

Aby oddać głos na popisowy żur KGW z Czuchowa wystarczy zagłosować na stronie: http://katowice.naszemiasto.pl/plebiscyt/karta/469,zur-bogatyczuchow,13518,id,t,kid.html

top_baner
do góry