Strona główna/Urząd/Aktualności/Kino wprowadza w świat wartości. Projekt KINOSZKOŁA Miejskiego Ośrodka Kultury

Kino wprowadza w świat wartości. Projekt KINOSZKOŁA Miejskiego Ośrodka Kultury

Aktualności 4 Października 2012

Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach realizuje Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej "Kinoszkoła".

Nowatorska forma pozaszkolnej edukacji wykorzystuje film i nowe media jako narzędzia wychowawcze i profilaktyczne. Jest adresowana do uczniów wszystkich poziomów nauczania. Dzieli się na trzy cykle: profilaktyczny, obywatelski i trójwymiarowy.

"Projekt powstał dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury z filmoznawcami, pedagogami i kulturoznawcami, którzy od lat zawodowo i naukowo zajmują się edukacją audiowizualną uczniów. Jego celem jest przede wszystkim wsparcie nauczycieli w szkolnej praktyce wychowawczej. Do udziału w projekcie zachęciliśmy więc placówki oświatowe z terenu naszej gminy – zarówno szkoły, jak i przedszkola" - wyjaśnia Mariola Czajkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

Każdą projekcję pełnometrażowego filmu poprzedza profesjonalna prelekcja wprowadzająca uczniów w dane zagadnienie. Dla autorów projektu ważne jest odpowiednie dobranie filmów zarówno o wysokich walorach artystycznych, jak i estetycznych. Stąd duża ilość filmów europejskich i polskich.

Z uwagi na fakt, że program napisany został na bazie podstaw programowych (w szczególności języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o sztuce, wiedzy o społeczeństwie, historii, szkolnych programów wychowawczych), tytuły dobrano stosownie do danego zagadnienia. Nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne, które będą mogli wykorzystać na zajęciach w szkole.

MOK proponuje więc cykl społeczno-profilaktyczny "W świecie wartości" różnicowany ze względu na wiek uczniów – dla klas I-III, IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

"Podczas zajęć poruszone zostaną m. in. tematy: "Mieć czy być? Doceń to, jak wiele masz", "Kultura jako źródło cierpień?", "Telewizja – rzeczywistość czy kreacja?", "Wartość życia", "Wewnętrzne drogowskazy", "Stereotypy i uprzedzenia", "Świat według McDonalda – czyli czym jest konsumpcjonizm", "Dzieci w sieci". Odrębne bloki tematyczne opracowano dla przedszkolaków. Planujemy więc temat "Uwaga! Pożar!" podczas którego wyświetlimy bajki "Przygody Bolka i Lolka. Pali się", "Reksio strażak", "Na strychu" i "Zabawa z zapałkami". Projekcja bajek poprzedzona zostanie zajęciami edukacyjnymi przygotowującymi do odbioru filmów" - mówi Sylwia Wolnik z MOK-u, koordynująca projekt.

Na przedszkolaków czeka jeszcze wiele zabawy i emocji przy realizacji innych tematów m.in. "Mogę być dzielny jak rycerz", "Czas na porządki", "Sport to zdrowie", "Na Dzikim Zachodzie" czy "Przepisy ruchu drogowego".

Nauczyciele chwalą poziom warsztatów i dobór tematyczny filmów, a dzieciaki – te młodsze są zachwycone zaproponowaną zabawą, starsze - włączają się w dyskusję i dzielą się przemyśleniami.

fot: www.sfr.com.pl

do góry