Strona główna/Urząd/Aktualności/Kiedy przejść na emeryturę? Przyjdź na konsultacje ZUS w Czerwionce-Leszczynach

Kiedy przejść na emeryturę? Przyjdź na konsultacje ZUS w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 16 Sierpnia 2017

Jeśli masz pytania dotyczące warunków do przyznania emerytury, wyliczenia prognozowanego świadczenia, informacji na temat niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku o emeryturę zgłoś się do mobilnego punktu konsultacyjnego ZUS w Czerwionce-Leszczynach. 22 sierpnia w godz. od 9:00 do 14:00 w Miejskim Ośrodku Kultury będzie można skorzystać z porad doradcy emerytalnego z ZUS.

Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny - dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65. W związku z tym w ZUS powołano specjalnych doradców emerytalnych. 22 sierpnia będą oni dostępni dla mieszkańców. Zadaniem doradców jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenia co ma wpływ na jej wysokości, poinformowaniu o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury, tj. na jaką emeryturę można liczyć ubezpieczony, jeśli skorzysta się z prawa do wcześniejszej rezygnacji z pracy zawodowej, a na jaką w przypadku, gdy zaczekamy z tym do ukończenia 67. roku życia. Tym samym pośrednio podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.

Wysokość emerytury doradca wyliczy za pomocą tak zwanego kalkulatora emerytalnego. W zależności od tego, w którym miesiącu, okresie, dana osoba planowałaby przejść na emeryturę – doradca wyliczy symulację tego świadczenia w kwocie brutto.

Trzeba pamiętać o tym, że decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek.

Jakie dokumenty warto zabrać ze sobą na spotkanie z doradcą emerytalnym:

  • dowód osobisty

  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku o emeryturę (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akta urodzenia dzieci)

  • decyzja o kapitale początkowym

  • informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej

  • obecny stan środków na rachunku w OFE

 

Podczas konsultacji z ZUS będzie możliwość założenia bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS.

Serdecznie zapraszamy.

do góry