Strona główna/Urząd/Aktualności/Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł. Działania Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce

Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł. Działania Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce

Aktualności 6 Maja 2013

Od 2002 roku organizowana jest w całym kraju kampania podejmująca problem profilaktyki uzależnień pod nazwą "Zachowaj trzeźwy umysł". Celem kampanii jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.

W działania realizowane w ramach profilaktyki uzależnień włącza się także Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.


Marsz na orientację w terenie
Wychowankowie i wychowawcy Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce działającej przy OPS 18 kwietnia uczestniczyli w "Marszu na orientację". Trasa marszu liczyła około 6 km. "Swoją pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy od marszu wzdłuż zbiornika wodnego "Tama". Potem udaliśmy się w kierunku Leszczyn, pierwsze wyzwanie stanowiła przeprawa przez Bierawkę. Po około 1 km marszu skręciliśmy w drogę prowadzącą w miejsce zwane "Nowym Dworem". Później przemaszerowaliśmy drogą leśną, w kierunku kopalni węgla kamiennego "Dębieńsko", gdzie czekała na nas kolejna przeszkoda. Tym razem, musieliśmy przeskoczyć obmurowany rów o szerokości około 1 metra. Część uczestników nie miała większych problemów z pokonaniem tejże przeszkody. Natomiast grupka trzech dziewcząt, na drugą stronę rowu, przeszła za pomocą sprytnie skonstruowanej kładki" - relacjonuje Dawid Salamon, kierownik Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce.
Po takiej wspaniałej przygodzie, z uśmiechem na twarzach, grupa udała się w stronę siedziby placówki.

Bieg Dzieci i Młodzieży "Po Zdrowie"
Dzięki słonecznej aurze Placówka Wsparcia Dziennego zorganizowała także "Bieg Po Zdrowie". 
Wydarzenie odbyło się w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Wychowankowie z Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce, mieli okazję sprawdzić swoją kondycję fizyczną po strasznie długiej zimie. Jak mówią uczestnicy biegu - "Nie było tak źle!". Po profesjonalnej rozgrzewce wychowankowie wyruszyli na trasę biegową. Trasa liczyła około 3km. Start biegu zaplanowano przy płycie boiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czerwionce, a metę w okolicach zbiornika wodnego "Tama". 

Pedagogika zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej KLANZA
Zorganizowano także zajęcia na świeżym powietrzu z wykorzystaniem chusta animacyjnej Klanza. "Wychowankowie naszej placówki świetnie się bawili, a co najważniejsze zdrowo i bezpiecznie spędzili czas wolny po zajęciach szkolnych" - podkreślają wychowawcy.

Chusta KLANZY proponowana jest przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA jako pomoc dydaktyczna, która zyskała ogromną rzeszę sympatyków. Zabawy z chustą mogą spełniać różne cele dydaktyczne, a jedno działanie może ćwiczyć różne umiejętności. Zabawy te łączą wrażenia wzrokowe, dotykowe i ruch, wprowadzają radosny nastrój i odprężenie. Chusta KLANZY dostarcza wielu wrażeń uczestnikom zabaw, wprowadza tajemniczą atmosferę, a przy tym pobudza wyobraźnię i wyzwala pozytywne emocje podczas pracy z każdą grupą wiekową. Duża kolorowa chusta KLANZY, wzbudza zainteresowanie i ciekawość nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Dzięki chuście można lepiej się poznać, sprawdzić wiedzę dzieci albo przeżyć niezwykłą podróż w wyobraźni. Chusta może też być doskonałą dekoracją, wykorzystywaną przy organizowaniu zabaw. Liczba możliwości jej zastosowania jest nieograniczona.

Powyższe zajęcia zorganizowano w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Jak podkreśla Dawid Salamon, zajęcia poruszające zagadnienia profilaktyki uzależnień od alkoholu, narkotyków i dopalaczy odbywają się na bieżąco w Placówce Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach.

top_baner
do góry