Strona główna/Urząd/Aktualności/KGW Dębieńsko w pierwszym odcinku KGW.tv

KGW Dębieńsko w pierwszym odcinku KGW.tv

Aktualności 16 Lipca 2015

Wczoraj ekipa realizująca projekt KGW.tv gościła w Dębieńsku. Nagrywano tam zapowiedź pierwszego odcinka programu KGW.tv. Gospodynie Wiejskie z Dębieńska zapraszały do oglądania materiału wideo, w którym zaprezentują przygotowanie niedzielnego śląskiego obiadu.

Rosół z domowym makaronem, rolada, kluski, czerwona kapusta i kompot od kilku pokoleń goszczą na świątecznych śląskich stołach. „Chcemy pokazać jak przygotować te potrawy, by smakowały wyśmienicie. Może się wydawać, że wszyscy je znamy i serwujemy, ale niestety, śląskie tradycje kulinarne zanikają. Często gościmy w szkołach i przedszkolach, pytamy dzieci, co gotują ich mamy – słyszymy, że pizze, makaron, pomidorową. Zaprezentujemy więc, jak ugotować tradycyjny obiad, a ponieważ dobrze znamy się na gotowaniu – zdradzimy też kilka sekretów, by potrawy smakowały wyjątkowo” - zachęcały panie: Marta Domin, Ernestyna Kubecka i Teresa Brzonkalik.

Przypomnijmy, że celem projektu KGW.tv jest zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz promowanie regionalnych produktów kulinarnych. Obecnie, na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny działa 8 Kół Gospodyń Wiejskich (tj. w Bełku, Czuchowie, Dębieńsku, Książenicach, Palowicach, Przegędzy, Stanowicach oraz w Szczejkowicach), skupiających ponad 200 kobiet w różnym wieku. Organizacje te, mają bogatą historię liczącą od kilku do kilkudziesięciu lat.

Ideą funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich jest kultywowanie tradycji, w różnych aspektach, w tym m. in. tradycji kulinarnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

„W poszczególnych odcinkach nie zabraknie humoru, nasze gospodynie znakomicie się czują przed kamerą, są naturalne, nikogo nie udają i nie naśladują, potrafią z pasją opowiadać, no i co najważniejsze – doskonale znają się na śląskiej kuchni. Mamy nadzieję, że program się spodoba” - zachęcają do oglądania realizatorzy projektu.

do góry