Strona główna/Urząd/Aktualności/Jubileusz działkowców

Jubileusz działkowców

Aktualności 7 Września 2011

Ulubione miejsca wypoczynku, rekreacji i uprawy ziemi. 3 września uroczyście obchodzono jubileusz 30-lecia Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Pod Dębami" w Leszczynach.

Z tej okazji Wiceburmistrz Andrzej Rauder, Przewodniczący Rady  Miejskiej Marek Profaska oraz Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Pod Dębami" Artur Szwed wręczyli odznaki za zasługi na rzecz ogrodów działkowych oraz dyplomy za trzydziestoletnie uprawianie działek w leszczyńskich ogrodach. Jak co roku rozstrzygnięty został także konkurs na najpiękniejszy ogród. 

"Nasze działki to kolorowe i zadbane miejsca – podkreśla A. Szwed.
Aby wyłonić te najbardziej atrakcyjne, jury bierze pod uwagę sposób urządzenia terenu, aranżację i rodzaj zasadzonej roślinności, ogólną estetykę ogrodu i pomysłowość działkowców".

Tradycją jest także konkurs wędkarski, który poprzedził uroczystości jubileuszowe. Drużyna działkowców "Pod Dębami" zmierzyła się w nim z ekipą wędkarzy z działek im. "Miczurina" z dzielnicy Czerwionka. Świętujący jubileusz 30-lecia zawodnicy z Leszczyn zwyciężyli i z dumą prezentowali puchar ufundowany przez burmistrza.

Wspólna zabawa działkowców przy akompaniamencie zespołu "Farmery spod dębów" trwała aż do rana!

"Leszczyńskie działki uprawia blisko 400 rodzin – dodaje A. Szwed. - Życzyłbym wszystkim działkowcom kolejnych jubileuszy korzystania ze swoich małych ogrodów. Te zielone obszary Leszczyn przynoszą im wiele pięknych chwil - relaksu, wypoczynku, spotkań w gronie rodziny i znajomych, ale także pracy wykonywanej – jak podkreślają zgodnie wszyscy działkowcy – z dużą przyjemnością".

Leszczyńskie ogrody "Pod dębami" tworzy aż 386 działek. Większość z nich ma ok. 300 m. kw. "Każdy skrawek terenu jest wspaniale zagospodarowany - podkreśla A. Szwed. - Ludzie są bardzo związani emocjonalnie ze swoimi działkami. Chętnie spędzają na nich czas wolny, wielu przychodzi na działkę codzienne, zwłaszcza latem. Starsi zabierają dzieci i wnuki. Starają się przekazywać swoje małe ogrody z pokolenia na pokolenie. Jakiś czas temu działki uprawiali głównie starsi mieszkańcy, teraz sytuacja się zmienia. Coraz więcej działkowców to ludzie młodzi".

W sobotę działkowcy z Leszczyn świętowali jubileusz 30-lecia w strukturach Polskiego Związku Działkowców, ale tradycje posiadania ogródków działkowych w tej dzielnicy są dłuższe. "Już w latach 60. XX wieku funkcjonowały tu działki. Wiele osób, które przyjechały w poszukiwaniu pracy na kopalni otrzymało mieszkanie na blokach, a wraz z nim kawałki ziemi. Wśród nagrodzonych działkowców są również tacy, którzy uprawiają ogródki od momentu wydzielenia pierwszych działek".

"Działka to nasze oczko w głowie, ulubione miejsce. Tam najchętniej spędzamy czas. W zasadzie całe wakacje przebywamy wyłącznie na działce. Kontakt z naturą to dla nas najlepszy relaks" – wychwalali swoje małe ogrody wyróżnieni działkowcy. 

top_baner
do góry