Strona główna/Urząd/Aktualności/Jubileusz Przegędzanek i Karolinek

Jubileusz Przegędzanek i Karolinek

Aktualności 13 Listopada 2012

W miniony czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się podwójne "urodziny" gminnych zespołów śpiewaczych. Jubileusz 25-lecia świętowały"Przegędzanki", a 15-lecia "Karolinki".
Nie zabrakło wspaniałych popisów muzycznych, życzeń, serdeczności oraz gratulacji i podziękowań dla obu zespołów.

Sala widowiskowa MOK-u po brzegi wypełniona była gośćmi. Zgromadzili się mieszkańcy miejscowości, przyjaciele zespołów oraz przedstawiciele władz samorządowych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

"Przegędzanki" i "Karolinki" wystąpiły dla swoich gości na scenie, udowadniając, że talent muzyczny, okraszony gwarą śląską, werwą i humorem nie jest im obcy.

Gratulacje, podziękowania i życzenia pod adresem zespołów składali Burmistrz W. Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej M. Profaska, zastępca burmistrza A. Raudner, dyrektor MOK - u M. Czajkowska, sołtysi, radni oraz przedstawiciele lokalnych społeczności.
Za wkład w rozsławianie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, zasługi dla rozwoju życia kulturalnego regionu burmistrz wręczył "Przegędzankom" i "Karolinkom" jubileuszowe medale 50-lecia.
"Oba zespoły pielęgnują niezwykle ważne dziedzictwo kultury i tradycji. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów" – gratulował przedstawicielom zespołów burmistrz Wiesław Janiszewski
"Cieszę się z waszego pięknego jubileuszu i pragnę złożyć wam serdeczne życzenia, aby wasze piękne głosy rozbrzmiewały jeszcze przez długie lata, sławiąc nasze piękne śląskie tradycje. Dzięki wam, mogliśmy przeżyć wiele niezapomnianych wzruszeń, a także pokazać piękno kultury ludowej" – powiedziała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska.

"Pozostaje wam życzyć zdrowia, sił i wytrwania w tej pasji, którą zarażacie wszystkich wkoło"- dodał sołtys Przegędzy Henryk Dyrbuś.

Podczas wspólnej biesiady dla laureatek wystąpili: Kapela "Trzy ofiary drogi do Euroopy", Koło Gospodyń Wiejskich z Palowic, Koło Gospodyń Wiejskich z Przegędzy oraz Zespół Folklorystyczny "Frelki z Dębieńska".

Zespół Śpiewaczy "Przegędzanki"

Wykonuje pieśni śląskie, zwłaszcza z okolic Rybnika, głównie na terenie Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny. Na swoim koncie ma udział w miejscowych i regionalnych przeglądach folklorystycznych. 
Instruktor: Salomea Rotkegel

Zespół Śpiewaczy "Karolinki"

Wyłonił się z grona aktywnych emerytów i rencistów zamieszkujących dzielnicę Czerwionka. W repertuarze posiada pieśni regionalne ziemi rybnickiej oraz utwory biesiadne. Przygotowują programy artystyczne ubarwiające imprezy o zróżnicowanym charakterze, jak festyny, dożynki, uroczystości miejskie, kościelne, a nawet państwowe. Z sukcesami uczestniczy w przeglądach zespołów folklorystycznych.
instruktor: Krystyna Zaskórska

top_baner
do góry