Strona główna/Urząd/Aktualności/Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich bp. G. Bernackiego

Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich bp. G. Bernackiego

Aktualności 7 Czerwca 2017

W miniony poniedziałek w kościele w Książenicach odbyły się obchody jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich Gerarda Bernackiego, biskupa pomocniczego seniora archidiecezji katowickiej.

Mszy św. przewodniczył biskup jubilat. W Eucharystii wziął również udział arcybiskup senior Damian Zimoń, a także liczna reprezentacja Kurii Metropolitalnej oraz kapłani reprezentujący dekanat dębieński na czele z księdzem dziekanem Romanem Kiwadowiczem oraz proboszczem książenickiej parafii ks. Romanem Laksą.

Po mszy św. dostojny jubilat przyjmował okolicznościowe życzenia, m.in. z rąk uczestniczących w wydarzeniu przedstawicieli samorządu – Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego oraz Wicestarosty Powiatu Rybnickiego Marka Profaski.

 

Bp. Gerard Bernacki urodził się 3 listopada 1942 w Książenicach i stale czuje się mocno związany z Gminą i Miastem Czerwionka-Leszczyny. W 1961 r. wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego z siedzibą w Krakowie. 4 czerwca 1967 r. z rąk biskupa Herberta Bednorza otrzymał święcenia kapłańskie w Katowicach. Był wikariuszem w parafii w Orzeszu, a później w Bielsko-Białej, gdzie dodatkowo pełnił posługę kapelana szpitalnego. W latach 1973-1977 był rektorem domu rekolekcyjnego w Kokoszycach. Kolejne sześć lat spędził na studiach w Rzymie. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim doktoryzował się w 1980 r. w zakresie teologii życia wewnętrznego, a na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu uzyskał w 1983 r. tytuł doktora nauk teologicznych. Po powrocie do kraju, pełnił obowiązki proboszcza w Rybniku, kapelana szpitala w Katowicach, a następnie - od roku 1984 - sekretarza biskupa katowickiego Damiana Zimonia. 18 marca 1988 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej oraz biskupem tytularnym Sala Consilina. Sakrę biskupią z rąk kard. Franciszka Macharskiego przyjął 16 kwietnia 1988 r. 

do góry