Strona główna/Urząd/Aktualności/Jubileusz 25-lecia Straży Miejskiej

Jubileusz 25-lecia Straży Miejskiej

Aktualności 30 Marca 2017

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Eduacyjnym odbyła się uroczystość 25-lecia istnienia Straży Miejskiej. Formacja powołana została do życia Zarządzeniem nr 1 z 6 stycznia 1992 roku przez ówczesnego Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Leonarda Pióreckiego.

 

Straż Miejska została powołana w celu wykonywania czynności administracyjno-porządkowych w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, czyli pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów mieszkańców.

„Od 25 lat staramy się, aby Miasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny było miastem czystym, przyjaznym, a przede wszystkim spokojnym. Codziennie funkcjonariusze podejmują różnego rodzaju interwencje, od błahych do poważnych, a wszystko po to by mieszkańcom żyło się spokojniej i bezpieczniej – mówił Adam Reniszak, komendant Straży Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach. - Każdy z funkcjonariuszy Straży Miejskiej, składając ślubowanie, służy Państwu, wspólnocie lokalnej, chroni porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzega porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dba o etykę i dobre imię służby – służby z której każdy jest dumny, a ja jestem dumny z tych, którzy ją pełnią i pełnili. Chciałbym podziękować burmistrzowi i Radzie Miejskiej za wyrozumiałości i współpracę. Strażnikom dziękuję za zaangażowanie w służebną rolę dla społeczności lokalnej”.

Obecny na spotkaniu Leonard Piórecki, pierwszy burmistrz Czerwionki-Leszczyn serdecznie dziękował za zaproszenie i wspominał: „W 1992 roku założyliśmy Straż Miejską, która doczekała się dziś swego jubileuszu. Tworzyliśmy tę formację bazując na doświadczeniach innych miast - Rybnika i Żor. Była to duża odpowiedzialność dla gminy, jednak czuliśmy potrzebę wdrożenia tego rozwiązania – nasza miejscowość wymagała różnego rodzaju interwencji, które często nie mieściły się w zakresie obowiązków policji. Ciesze się, że Straż Miejska przetrwała i że się rozwija. Może wspomagać działania policji, jest to dyspozycji burmistrza i reaguje na bieżąco w szeregu ważnych dla tej gminy spraw. Gratuluję strażnikom i dziękuję za ofiarną pracę na rzecz wspólnoty lokalnej”.

Z okazji jubileuszu złożono strażnikom podziękowania za trud ich pracy. Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski podkreślił: „Chciałbym nie tylko szczerze pogratulować, lecz przede wszystkim serdecznie podziękować. Za zaangażowanie, oddanie i odwagę. Za umiejętność stawiania czoła sytuacjom trudnym, odpowiedzialnym. Każda służba niesie ze sobą szereg wyzwań, życzę strażnikom także jak najwięcej życzliwości ze strony mieszkańców”.

Jubileusz stanowił okazję do uhonorowania dyplomem okolicznościowym byłych i obecnych funkcjonariuszy. Nominację na kolejny stopnień zawodowy – młodszego specjalisty Straży Miejskiej otrzymał Krzysztof Strzała.

W uroczystości wzięli udział także Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Skarbnik Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Zbigniew Wojtyło oraz naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Adrian Strzelczyk.

Zaproszeni goście dziękowali za zaangażowanie, złożyli życzenia satysfakcji z wykonywania odpowiedzialnej służby, życzyli także spokojnej i bezpiecznej pracy.

W miniony piątek, podczas sesji Rady Miejskiej, strażnicy otrzymali również z rąk radnych podziękowania za swoją służbę.

 

Strażnicy Straży Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach (byli i obecni):

Leszek Siedlecki

Stanisław Kluszczyński

Adam Reniszak

Leszek Mich

Paweł Żemła

Paweł Goździk

Roman Gorzawki

Leszek Rakojc

Adam Okun

Leszek Mendla

Mirosława Plizga

Tadeusz Ziętek

Michał Sich

Jacek Korus

Marian Szczepanek

Leszek Rutkowski

Tomasz Chudyka

Krzysztof Strzała

Tomasz Frohlich

Marcin Strzelczyk

Agnieszka Markiton-Miczek

 

top_baner
do góry