Strona główna/Urząd/Aktualności/Jubileusz 150-lecia kaplicy na Kopcu Lukasów

Jubileusz 150-lecia kaplicy na Kopcu Lukasów

Aktualności 11 Maja 2010

W najbliższą sobotę, 15 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy na niezwykłe obchody jubileuszu jednego z najciekawszych zabytków Czerwionki-Leszczyn - neogotyckiej kaplicy na Kopcu Lukasów w Bełku.

Kopiec – Wzgórze Lukasów jest pozostałością średniowiecznego grodziska, który pełnił rolę obronną ze względu na przechodzący obok niego szlak handlowy prowadzący aż na Morawy. Obronność "Kopca bełkowskiego" do dziś rzuca się w oczy. Od zachodu rzeka Bierawka, dochodząca rozlewiskiem swym do samego kopca, od południa naturalny rów utworzony przez strugę spływającą tu do Bierawki z pól bełkowskich, zaś ze wschodniej części otaczał go także głęboki rów nawadniający wodą z Bierawki. 
Do dnia dzisiejszego zachowała się jego pozostałość na której zbudowana jest kaplica w stylu neogotyckim, którą wzniósł w 1860 roku Antoni Gemander – właściciel wsi. 
Wnętrze kaplicy jest ozdobione freskami. 

Pod kaplicą znajduje się grobowiec, który jest miejscem spoczynku członków rodziny Lukas. Kryje on 4 trumny, w tym Eleonory Lukas, która zmarła bardzo młodo w połogu, legenda głosi, że leży w grobowcu z niemowlęciem na ręku, we wspaniałym szalu, nietknięta rozkładem.

Wzgórze Lukasów to niezwykłe miejsce, przyciąga turystów i wszystkich miłośników historii regionu. Otoczony jest bardzo starym drzewostanem i łączy się z usytuowanym obok zabytkowym drewnianym kościołem pw. św. Marii Magdaleny przez głęboki przekop. Kto i po co używał tego podziemnego przejścia - nie udało się ustalić do dziś. 

W programie jubileuszu m.in.:

prezentacja multimedialna pt. "Wzgórze Lukasów", koncert orkiestry miejskiej "Dębieńsko" oraz Krystyny Giżowskiej.

W czasie imprezy będzie przeprowadzana zbiórka publiczna na dalsze prace renowacyjne na Wzgórzu Lukasów. 

Szczegóły na plakacie

do góry