Strona główna/Urząd/Aktualności/Jesteś seniorem? Możesz napić się kawy w restauracji płacąc 1 zł

Jesteś seniorem? Możesz napić się kawy w restauracji płacąc 1 zł

Aktualności 23 Września 2011

Seniorzy z Czerwionki-Leszczyn w restauracjach "Zodiak" i "Kibic" mogą napić się aromatycznej kawy lub herbaty płacąc za nią symboliczną złotówkę. To kolejna inicjatywa Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach skierowana do starszych mieszkańców gminy.

Głównym celem projektu jest przełamywanie stereotypów dotyczących starości i zachęcenie seniorów do uczestniczenia w życiu społecznym. "Jednym z największych problemów, z jakim borykają się osoby starsze jest samotność, poczucie izolacji i marginalizacja w społeczności lokalnej – wyjaśnia Hanna Depa z OPS, autorka projektu socjalnego "Na kawę do restauracji".

Działanie ma ułatwić integrację społeczną i zachęcić do spędzania wolnego czasu poza domem. "Chcielibyśmy umożliwić seniorom nawiązywanie nowych znajomości i przekonać ich zarazem, że korzystnie z eleganckich restauracji nie musi się wiązać z posiadaniem zasobnego portfela" - dodaje H. Depa.

Wczoraj w restauracji "Zodiak" w Czerwionce po raz pierwszy zgromadzili się seniorzy, którzy postanowili skorzystać z oferty OPS-u.


"Pomyślałem, że to doskonały bodziec do tego, aby wyjść z domu – dzieli się wrażeniami pan Stanisław Dulewicz z Palowic. - Na kawę wybraliśmy się wspólnie z żoną, żeby było nam raźniej, ale już od progu restauracji byłem mile zaskoczony. Spotkałem tu kolegę, którego nie widziałem trzydzieści lat. Kiedyś razem pracowaliśmy na kopalni. Oj, będzie co wspominać!"

"Jestem pierwszy raz w tej restauracji i muszę przyznać, że dawno nie piłam kawy w tak pięknym miejscu - dodaje pani Kornelia Zysek z Bełku. -Z pewnością będę przychodzić tu częściej".

"Pomysł jest rewelacyjny! - nie kryje entuzjazmu pani Irena Dulewicz z Palowic. - Znam bardzo wielu samotnych seniorów, którzy całe dnie spędzają przed telewizorem. Będę ich zachęcać, aby wyszli z domu. Długie jesienne wieczory są dla starszych osób bardzo przygnębiające. Wyjście do restauracji to dla nas prawdziwe święto - możemy założyć eleganckie ubranie, poczuć się wyjątkowo i w miłej atmosferze spędzić czas z rówieśnikami, którzy mają przecież podobne problemy jak my".

A jak smakuje kawa – pytamy uczestników. "Niebo w gębie" – odpowiadają zgodnie.

OPS podkreśla, że pozyskanie restauracji chętnych do nawiązania współpracy nie było trudne. 

"Seniorzy rzadko tu przychodzą – mówi pani Cecylia Wieczorek, właścicielka "Zodiaku". Nie trzeba mnie było w ogóle namawiać, do włączenia się w inicjatywę OPS-u, bo chcę przekonywać, że restauracja nie jest dla bogaczy. Po to mamy lokal, aby uprzyjemniać ludziom czas. Dysponujemy bogatą ofertą dla wszystkich grup wiekowych. Być może uda się w przyszłości zorganizować tu np. śląską biesiadę dla osób starszych".

Pomysł ten od razu podchwycili seniorzy: "O tak, pan Staszek gra na akordeonie. Może następnym razem mógłby go zabrać".

Aby skorzystać z kawy lub herbaty za 1 zł wystarczy przyjść do Puntu Terenowego nr 1 OPS przy ul. Wolności 2a i odebrać specjalny karnet do restauracji. Projekt skierowany jest do wszystkich emerytów, rencistów i niepełnosprawnych mieszkańców gminy bez względu na kryteria dochodowe.

Kawa za symboliczną złotówkę to nie jedyny projekt OPS w Czerwionce-Leszczynach
skierowany do seniorów. 

"Punkty Terenowe w Leszczynach i Czerwionce podejmują szereg działań dla osób starszych – podkreśla Celina Cymorek, dyrektor OPS. - Współpraca z seniorami zapewnia podwójne korzyści – osoby starsze same korzystają z pomocy OPS-u, ale stają się zarazem wsparciem w podejmowanych przez nas inicjatywach. To grupa społeczna, która bardzo dużo daje z siebie. Seniorzy mają ogromną chęć działania, dysponują przy tym czasem i cennymi doświadczeniami. Bardzo przyjemnie się z nimi współpracuje. W ubiegłą sobotę organizowaliśmy piknik rodzinny na rzecz hospicjum. Seniorzy niestrudzenie wspierali nas w organizacji wydarzenia".

Szczegółowe informacje dotyczące projektu "Na kawę do restauracji" oraz pozostałej oferty OPS dla seniorów można uzyskać w Punkcie Terenowym nr 1 przy ul. Wolności 2a piętro II lub telefonicznie pod numerem: 32 7782901.

Materiał tv: http://telewizjatvt.pl/raport/2011-09-22/5156

do góry