Strona główna/Urząd/Aktualności/Inicjatywy na familokach

Inicjatywy na familokach

Aktualności 26 Lipca 2017

Znamy już wyniki konkursu grantowego „Inicjatywy na Familokach”. Cztery nadesłane wnioski przeszły ocenę formalną i to właśnie te projekty zostaną zrealizowane na zabytkowym osiedlu patronackim kopalni „Dębieńsko”. „Zapewniamy, że będzie się działo” - mówią pomysłodawcy projektów.

Już w sierpniu startujemy z inicjatywą pn."Jak to się robiło", którą zgłosiło Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. W ramach projektu zorganizowane zostaną trzy spotkania dla dzieci i młodzieży na skateparku w Czerwionce – pierwsze spotkanie odbędzie się 9 sierpnia br., a wszystkie wydarzenia będą darmowe i odbywać się będą w godzinach od 12.00 do 16.00.

– "Zaplanowane wydarzenia są skierowane do mieszkańców osiedla, głównie do dzieci, by zapewnić im rozrywkę podczas wakacji. W czasie spotkań dzieci poznają takie śląskie zabawy, jak cymbergaj – w wersji tradycyjnej, kulanie felgi oraz… mopej. Na zakończenie zaplanowaliśmy coś specjalnego – turniej w jeździe na rolkach z udziałem Tomasza Wieczorka, zawodowego sportowca ekstremalnego" – wyjaśnia Leszek Szejka, inicjator spotkań na skateparku.

Kolejną ciekawą inicjatywą inicjatywą – tym razem muzyczno-wizualną – jest projekt pn."Tam gdzie skarb Twój…".

– "Projekt polega na stworzeniu w nowatorki sposób krótkiego filmu muzycznego, prezentującego zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”. Wykorzystując nowoczesne techniki audiowizualne oraz elementy recytacji, rapu oraz śpiewu, zostaną w nim poruszone kwestie związane z śląskimi wartościami, lokalną historią oraz kulturą. Inicjatywa jest przeznaczona w szczególności dla mieszkańców osiedla, ale również osoby z zewnątrz będą mile widziane" – wyjaśnia Rafał Mutz, pomysłodawca muzycznego projektu.

Czwartkowe popołudnia na Familokach to z kolei pomysł Stowarzyszenie Pomocy „Feniks”. „W ramach tej interesującej inicjatywy odbędą się trzy spotkania tematyczne, podczas których porozmawiamy o śląskiej kuchni, legendach oraz tradycjach, jak i muzyce. Podczas jednego z wydarzeń uczestnicy dowiedzą się jakie potrawy królują na lokalnych stołach w tygodniu i od święta, a moderatorem rozmowy będzie nie kto inny, jak Remigiusz Rączka – regionalny kucharz” - wyjaśnia Klaudia Szostok z Centrum Informacji Turystycznej.

Ostatnią z grantowych inicjatyw jest "Dzień Sąsiada". Miejski Ośrodek Kultury przy współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej i mieszkańcami Familoków zorganizuje to wydarzenie 9 września br. na zabytkowym osiedlu patronackim kopalni „Dębieńsko”, a udział w nim mogą wziąć wszyscy mieszkańcy osiedla. Co więcej, „Dzień Sąsiada” poprzedzony będzie konkursem kulinarnym na „Najlepszy wypiek z Familoków”. "Prezentowane wydarzenia, które odbędą się w ramach wspomnianych inicjatyw, to tylko niewielka ich część. Zapewniamy, że na czerwieńskich familokach naprawdę dużo będzie się działo i zachęcamy do udziału w zaplanowanych działaniach" - podkreśla Klaudia Szostok.

Szczegółowe informacje na temat tych wydarzeń znaleźć można na stroniewww.familoki.com.pl

Wszystkie inicjatywy koordynowane są przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach i dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017. 

top_baner
do góry