Strona główna/Urząd/Aktualności/Industriada zaprasza na Rozruch Maszyn

Industriada zaprasza na Rozruch Maszyn

Aktualności 8 Maja 2017

Nocne zwiedzanie Browaru Zamkowego w Cieszynie, wejście na wieżę kościoła św. Anny na Nikiszowcu, uruchomienie maszyn w Muzeum Hutnictwa Cynku czy spektakl Teatru Tol – to tylko niektóre z atrakcji zaproponowanych w ramach rozruchu maszyn i finału tegorocznej Industriady. Dzisiaj w Muzeum Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach organizatorzy święta Szlaku Zabytków Techniki przedstawili pierwsze szczegóły programu Industriady.

 

Cały program Industriady zostanie zaprezentowany podczas konferencji 18 maja, jednak już dzisiaj organizatorzy podkreślili, że każdy znajdzie coś dla siebie – ogółem odbędzie się ponad 400 wydarzeń. Dla tych, którzy nie chcą czekać do 10 czerwca, dzień wcześniej w ośmiu zabytkach - w Chorzowie, Cieszynie, Bytomiu, Katowicach, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu odbędą się liczne atrakcje w ramach Rozruchu Maszyn. Oficjalna Inauguracja odbędzie się przy wieży wodociągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Jednym z punktów programu będzie koncert multimedialny „INDUstrument. Historia rytmu”, opowiadający historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Całe widowisko tworzyć będą niezwykłe, autorskie, prototypowe instrumenty – wśród nich m.in. harfa nożna czy ruchome dzwony wodne. Finał tegorocznej Industriady odbędzie się z kolei w Gliwicach na terenie Centrum Edukacji i Biznesu i obejmować będzie koncerty, multimedialną projekcję inspirowaną przemysłem oraz fascynujące widowisko plenerowe „Podniebna podróż” Teatru Tol z Belgii.

Jak przyznali organizatorzy, ósma edycja Industriady to także dobry moment, by promować wydarzenie poza granicami Śląska, a konkretniej - w Małopolsce. 19 maja podczas Nocy Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowano industriadowe stoiska: punkt informacji o Industriadzie i Szlaku Zabytków Techniki, w czytelni będzie można zapoznać się z unikatowymi wydawnictwami, stworzyć industriadowe przypinki i worki. Także i najmłodsi znajdą coś dla siebie – dzieci zostaną zaproszone do pokolorowania wielkiej mapy województwa ślaskiego z obiektami Szlaku Zabytków Techniki. Na kilka dni przed Industriadą, bo 4 czerwca odbędą się wydarzenia w ramach „Industriady na wyciągnięcie ręki” w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – a wśród nich strefa animacji, industrialna fotobudka czy śląski wodzirej. Promocja święta Szlaku Zabytków Techniki poza granicami Śląska, jest pokłosiem nagrody otrzymanej niedawno przez Industriadę – Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej i przyznanych w jego ramach 100 tysięcy złotych, przeznaczonych na promocję wydarzenia w Krakowie właśnie.

 Nadchodzące wydarzenia zaprezentowali: Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego, Henryk Mercik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Zygmunt Frankieiwcz, Prezydent Miasta Gliwice, Marcin Michalik, zastępca Prezydenta Miasta Chorzów, Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis Silesiae Superiors, Adam Kowalski, zastępca dyrektora Regionalnego Instytutu Kultury oraz Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w wydziale kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Przypominamy, że maszyna Industriady na terenie familoków w Czerwionce ruszy pełną parą 10 czerwca. Miłośników przemysłowych zabytków czeka moc wrażeń. Na święto w rytmie maszyny zapraszamy do Czerwionki!

do góry