Strona główna/Urząd/Aktualności/III Gminno-Miejski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

III Gminno-Miejski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Aktualności 2 Grudnia 2010
1 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się III Gminno-Miejski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich pt. "Gwara śląska na wesoło". 

Jak podkreślali organizatorzy - celem turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, integracja środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń, umiejętności, promocja gmin i miast oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska.

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to także zachowanie tradycji, folkloru, obrzędów i zwyczajów ludowych i przekazywanie ich młodym pokoleniom.

Organizatorem tegorocznego turnieju był Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku.

Do rywalizacji konkursowej stanęło pięć drużyn - Koła Gospodyń Wiejskich z Palowic, Przegędzy, Bełku i Dębieńska a także najmłodsze, bo powstałe w tym roku, Koło Gospodyń Czuchowskich.

Panie z brawurą i ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały dwie scenki kabaretowe "Przysłowia są mądrością narodów" oraz scenkę "Pieniądze są dla ludzi". Opracowały i wykonały logotyp swojego KGW, który został przedstawiony wraz z przyśpiewką ludową. Jury oceniało również przygotowanie najsmaczniejszych i najefektowniej wykonanych kanapek.

"Poziom konkursu był bardzo wysoki, ale wyrównany. Wszystkie Koła znakomicie przygotowały się do turnieju" – komentowały członkinie jury.

Zmagania wygrała reprezentacja Palowic. Palowickie KGW awansowało tym samym do VI Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w styczniu w Rybnickim Centrum Kultury.

Galeria zdjęć:
do góry