Strona główna/Urząd/Aktualności/III Europejski Dzień Kobiet. Podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich

III Europejski Dzień Kobiet. Podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich

Aktualności 20 Kwietnia 2013

Już po raz trzeci z inicjatywy europosłanki Małgorzaty Handzlik odbył się "Europejski Dzień Kobiet Kół Gospodyń Wiejskich powiatu rybnickiego".

Dzięki deklaracji burmistrza Czerwionki-Leszczyn Wiesława Janiszewskiego, gospodarzem uroczystości w tym roku została Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

W sali sportowo-widowiskowej Gimnazjum nr 2 w dzielnicy Leszczyny dzisiejszego ranka zgromadziło się blisko 300 gości. Oprócz przedstawicielek KGW obecni byli również wójt Jejkowic Marek Bąk, zastępca burmistrza Czerwionki-Leszczyn Andrzej Raudner, dyrektor MOK-u w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, dyrektor Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Jadwiga Gajewska, naczelnik wydziału rozwoju Gminy i Miasta Krystyna Jasiczek, rzecznik prasowa UGiM Hanna Piórecka-Nowak, Alina Kempny z wydziału mienia oraz radne Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Jolanta Szejka i Stefania Szyp. 

Spotkania członkiń Kół Gospodyń Wiejskich odbywają się na terenie województwa śląskiego od 2004 roku. "Kiedy rozpoczynałam organizowanie tych wydarzeń, Koła Gospodyń Wiejskich, moim zdaniem, nie były doceniane. Panie działały niezwykle intensywnie w lokalnych społecznościach, ale ich działalność nie była poważana. Ponieważ ja jestem mocno związana z tradycjami naszego regionu, więc wymyśliłam, że przecież można organizować spotkania przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z poszczególnych powiatów – jako formę podziękowania i docenienia ich pracy – opowiadała M. Handzlik. - Bez Kół Gospodyń Wiejskich w ich miejscowościach działoby się przecież o wiele mniej. Drogie Panie, wasza aktywność jest niezwykle ważna, nie ustawajcie w pracy! Zachowujecie i przekazujecie kolejnym pokoleniom to, co najważniejsze – zwyczaje, tradycje, kulturę, gwarę. W ten sposób budujecie swoje małe ojczyzny. Trudno mi sobie wyobrazić teraz funkcjonowanie małych miejscowości bez Kół Gospodyń Wiejskich. Jeśli trzeba coś zorganizować, to idzie się przeważnie do tych pań. To one są motorem napędowym bardzo wielu działań. Ja staram się to zawsze doceniać i podkreślać na każdym kroku."
Podziękowań przedstawicielkom Kół Gospodyń Wiejskich nie szczędził także burmistrz Wiesław Janiszewski:

"Dziękuję za dzisiejszą obecność i za inicjatywy, których paniom nie brakuje. Szczególnie ciepło chciałbym podziękować gospodyniom z Czerwionki-Leszczyn. Jestem pełen podziwu za ich zaangażowanie i pracę oraz to, jak reprezentują gminę na zewnątrz" - gratulował burmistrz.
 
W czasie spotkania nie zabrakło pięknych życzeń oraz licznych niespodzianek. Dwie przedstawicielki KGW powiatu rybnickiego na zaproszenie M. Handzlik wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli, podczas którego m.in. odwiedzą Parlament Europejski.
Szczęście podczas losowania uśmiechnęło się do Marii Skupień z KGW Książenice oraz Marii Koleczko z KGW Świerklany Górne.
Również gospodynie nie szczędziły serdeczności pod adresem pomysłodawczyni spotkania.
Panie miały także możliwość zaprezentowania swojego dorobku i talentu scenicznego.
Tegoroczną imprezę uświetnił występ zespołu "Trzy ofiary", a wydarzenie we współpracy z MOK-iem przygotowały gospodynie z Czuchowa.
M. Handzlik złożyła również serdeczne gratulacje sołtys Bełku Jolancie Szejce za zdobycie tytułu "Sołtysa roku".

do góry