Strona główna/Urząd/Aktualności/III Dzień Młodych w Palowicach

III Dzień Młodych w Palowicach

Aktualności 24 Listopada 2008

12 października 2008 roku w Szkole Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Palowicach odbyła się już po raz trzeci impreza pod nazwą "Dzień Młodych". Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia przy wsparciu szkoły jest Klub Honorowych Dawców Krwi przy Parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Palowicach, na czele z prezesem i pomysłodawcą- Sebastianem Sokalskim.

Dzień Młodych odbywa się zawsze w niedzielę, z uwagi na jej świąteczne -wypoczynkowy charakter i jest imprezą rodzinną, w której uczestniczą rodzice wraz ze swymi pociechami. Dzień Młodych, jak sama nazwa wskazuje, jest ukierunkowany głównie na dzieci i młodzież – ma na celu między innymi promowanie właściwych postaw, takich jak bezinteresowna pomoc i działanie w ramach wolontariatu oraz wybieranie aktywnych form indywidualnego rozwoju. Organizatorzy starają się także promować amatorską sztukę sceniczną wolną od wulgaryzmów oraz przemocy. Jak opowiada Sebastian Sokalski, Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Palowicach: "Dzień Młodych ma na celu między innymi upowszechnianie prorodzinnego charakteru wydarzeń artystycznych, promowanie abstynenchiego charakteru imprez masowych oraz upowszechnianie zdrowych postaw tolerancji międzywyznaniowej". A z racji tego, że imprezę organizuje właśnie HDK – PCK w Palowicach, upowszechnia się na niej humanitarne postawy poprzez popularyzację idei krwiodawstwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. "W tym roku w akcją mocno zaangażowali się przedstawiciele Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny w osobie Pana Marka Profaski - Przewodniczącego RM oraz Pana Marka Palucha - radnego, którzy czuwali nad przebiegiem oraz rozstrzygnięciem konkursu dla dzieci i młodzieży na hasło promujące naszą gminę. Jury w składzie: Pani Justyna Liebner (polonistka), Pan Bernard Strzoda (sołtys wsi Palowice) oraz Pan Marek Paluch (radny RM) wyróżniło i nagrodziło cztery najciekawsze hasła: pierwsze miejsce: "NIE MA PIĘKNIEJSZEJ KRAINY NIŻ GMINA CZERWIONKA – LESZCZYNY" autorstwa Sebastiana Słupik, lat 6. Drugie miejsce: "DLA KAŻDEGO CHŁOPAKA I KAŻDEJ DZIEWCZYNY NAJLEPSZĄ JEST GMINA CZERWIONKA – LESZCZYNY" autorstwa Marty Formela, lat 9. Trzecie miejsce: "CZY TO MIASTO, CZY TO WIEŚ NASZA GMINA FAJNA JEST!" autorstwa Marty Sonek, lat8. Czwarte miejsce: "SZUKASZ SPOKOJU TO TYLKO W CZERWIONCE, A DOKŁADNIE NA ŁĄCE, GDZIE ZAWSZE BIEGAJĄ ZAJĄCE" autorstwa Dawida Grobert, lat 9. Osobiście cieszę, że konkurs ten zyskał tak wielkie zainteresowanie wśród młodych ludzi" – relacjonuje Adam Kania, współorganizator Dnia Młodych.

W tegorocznym programie "III Dnia Młodych" zabaw i niespodzianek dla dzieci było bez liku. Zaraz po otwarciu imprezy swój program artystyczny przedstawiła profesjonalna grupa clownów "The King's Kids", która łączyła zabawę i gry dla dzieci ze zdrową rywalizacją, a na koniec swojego występu pozostawiła dzieciom i dorosłym chrześcijańskie przesłanie. Po zabawie z clownami na scenie pojawił się chór dziecięco – młodzieżowy "Miminga", który pięknie zaśpiewał piosenki własnego autorstwa. Byłam oczarowana przepięknym brzmieniem dziecięcych i młodzieżowych głosów oraz chrześcijańskim przesłaniem, jakie niosły ze sobą słowa piosenek. Kolejnym gościem, który wystąpił podczas tej rodzinnej imprezy był jedyny w Polsce certyfikowany brzuchomówca, Wojciech Glanc wraz ze swoją lalką – Eustachym. Zaprezentowali oni antynarkotykowy program artystyczny dla dzieci, który poprzez zabawę poszerzał świadomość o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą narkotyki w szkole. Myślę, że dzieciom bardzo spodobała się ta forma edukacji. Młodzi byli zachwyceni Eustachym, który wraz z nimi uczył się, jak sobie radzić w niebezpiecznych sytuacjach."III Dzień Młodych" nie mógłby się odbyć bez pomocy konkretnych osób i firm, które z wielką chęcią zaangażowały się materialnie w realizację tej imprezy. "Serdeczne podziękowania kieruję do Pana Tomasza Dwornickiego, właściciela firmy UDS Poland z Czerwionki, właściciela stacji kontroli pojazdów ROCAR,Pana Jerzego Knapczyka, Prezesa Informatycznej Firmy Konsultingowej Sp. z o.o., właściciela stacji LPG " Graft " w Bełku oraz do właścicieli sklepów spożywczych w Palowicach: Pani Iwony Profaska, Renaty Grzegórzek, oraz Pana Krzysztofa Adamiec, a także właściciela Pawilonu Handlowego w Palowicach. Za współpracę dziękuję także Parafii Trójcy Przenajświętrzej, Kościołowi Wolnych Chrześcijan oraz Radzie Sołeckiej w Palowicach, a także Radzie Miejskiej Gminy I miasta Czerwionki – Leszczyn" – przekazuje Sebastian Sokalski. Wydaje mi się, że impreza udała się wyśmienicie. Nagrodą dla organizatorów za włożoną w nią pracę były na pewno uśmiechnięte, radosne buzie dzieciaków. Uważam, że takie rodzinne imprezy to bardzo dobry pomysł, gdzyż dzięki nim całe rodziny mogą odpocząć oraz miło i ciekawie spędzić niedzielne popołudnie. Jednocześnie jest to spotkanie w gronie osób, które swoja postawą pragną pokazywać swoim dzieciom prawidłowe wzorce i chrześcijańskie wartości. Już teraz pragnę zaprosić każdego na kolejny, czwarty już Dzień Młodych w przyszłym roku.

Autor tekstu: Marzena Gamza

do góry