Strona główna/Urząd/Aktualności/II wojewódzki konkurs wiedzy o regionie „SILESIA INCOGNITA”

II wojewódzki konkurs wiedzy o regionie „SILESIA INCOGNITA”

Aktualności 4 Kwietnia 2017

30 marca w nowo otwartej Tyskiej Galerii Sportu, gdzie także znajduje się jedna z siedzib Muzeum Miejskiego w Tychach, odbył się finał II Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „SILESIA INCOGNITA”. Do finału zakwalifikowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębieńsku: Karol Kuchta i Jakub Stalmach.

Kwalifikację uzyskali, przesyłając prezentację multimedialną, wykonaną pod opieką nauczyciela historii. Temat prezentacji brzmiał: „GISZOWIEC – ZAGUBIONA PERŁA KATOWIC”. Uczniowie zaprezentowali w niej swoją wiedzę na temat niezwykłej kultury i pasjonującej historii Śląska.

Konkurs „SILESIA INCOGNITA” ma na celu budzenie zainteresowania młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, zachęcanie do dalszych samodzielnych poszukiwań, upowszechnianie wiedzy na temat historii i kultury Śląska, jak również demonstrowanie nowoczesnych metod prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnoszenie umiejętności uczniów związanych z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowania, selekcji i prezentacji informacji.

Każda dwuosobowa drużyna zaprezentowała inną postać, miejsce lub wydarzenie z dziejów Śląska. Do finału zakwalifikowano 22 drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie rywalizowali razem, nie było odrębnych kategorii. W finale zaś wykazali się ogólną wiedzą z przeszłości Śląska, znajomością postaci historycznych i legendarnych, zwyczajów i tradycji oraz miejsc ważnych dla każdego Ślązaka. W zaciętej rywalizacji Karol i Kuba zajęli wysokie miejsce (sklasyfikowano tylko zwycięzców) ustępując tylko starszym od siebie gimnazjalistom. W podsumowaniu konkursu jury zwróciło uwagę na naprawdę wysoki poziom i bardo dużą wiedzę uczestników. Warto podkreślić, że uczniowie SP 8 byli jedynymi, którzy reprezentowali Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Dodatkową atrakcją było zwiedzenie nowego stadionu, który powstał w Tychach oraz wystawy, prezentującej osiągnięcia sportowców pochodzących z Tychów lub reprezentujących barwy tyskiego klubu. Były tam pamiątki Jerzego Dudka, Mariusza Czerkawskiego, Lucyny Langer–Kałek, Aleksandry Jagieło-Przybysz, czy też himalaisty Adama Bieleckiego

top_baner
do góry