Strona główna/Urząd/Aktualności/II Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

II Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Aktualności 4 Grudnia 2009

2 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się II Turniej Kół Gospodyń Wiejskich pt. "Gwara śląska na wesoło". Patronat nad konkursem objął burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Celem turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, integracja środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń, umiejętności, promocja gmin i miast oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska – podkreślają organizatorzy.

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to także zachowanie tradycji, folkloru, obrzędów i zwyczajów ludowych i przekazywanie ich młodym pokoleniom.

Do rywalizacji konkursowej stanęły trzy Koła Gospodyń Wiejskich: z Palowic, z Przegędzy i Dębieńska.

Jury oceniło prezentację miejscowości wykonaną w formie przyśpiewek gwarą, scenki kabaretowe oraz przygotowanie najsmaczniejszego śląskiego deseru.

"Poziom konkursu był bardzo wysoki, ale wyrównany. Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich znakomicie przygotowały się do turnieju" – powiedziała przedstawicielka jury Mariola Czajkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

Zaledwie jednym punktem przewagi zmagania wygrała reprezentacja Dębieńska, która zwyciężając awansowała do V Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w 16.01.2010 roku w Rybnickim Centrum Kultury.

top_baner
do góry