Strona główna/Urząd/Aktualności/II Gminny Dzień Wolontariusza

II Gminny Dzień Wolontariusza

Aktualności 8 Grudnia 2016

5 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach odbył się „II Gminny Dzień Wolontariusza”, organizowany przez Centrum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej.

 

5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariatu. W dzień obchodów tego święta, promować wolontariat i postawy prospołeczne chce także Gmina i Miasto Czerwionka- -Leszczyny. „II Gminny Dzień Wolontariusza” poprzedzał konkurs na Wolontariusza Roku, trwający od 18 listopada do 4 grudnia.

W pierwszym etapie konkursu, organizacje pozarządowe i szkoły mogły zgłaszać swoich kandydatów zaangażowanych społecznie. W każdym zgłoszeniu organizacja nakreśliła profil kandydata oraz podejmowane przez niego działania wolontariackie. W kolejnym etapie odbyło się głosowanie, dzięki któremu wyłoniono najlepszych wolontariuszy, a wyniki zostały zaprezentowane podczas „II Gminnego Dnia Wolontariusza”.

 

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach:

KATEGORIA I:

Wolontariusz Roku 2016

 

I miejsce: Janusz Jasiek (ZHP

Hufiec Czerwionka-Leszczyny)

II miejsce: Natalia Iwańczyk

(Stowarzyszenie “Jestem”)

III miejsce: Natalia Stępień

(Stowarzyszenie “Jestem”)

 

KATEGORIA II:

Szkolny lider wolontariatu

I miejsce: Klaudia Kubies

(Gimnazjum nr 2 im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Czerwionce-Leszczynach)

 

KATEGORIA III:

Za całokształt pracy wolontariackiej

I miejsce: Barbara Marcol

(Gimnazjum nr 2 im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Czerwionce-Leszczynach)

 

Podczas wydarzenia zaprezentowano sylwetki wszystkich nominowanych wolontariuszy.

Gratulacje oraz podziękowania na ręce zwycięzców, a także wszystkich, którzy zajmują się pracą wolontariacką złożyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski oraz Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska.

 

„Gratuluję wszystkim wolontariuszom, zaangażowanym na rzecz wspólnego dobra, życzę energii i motywacji do dalszej pracy społecznej – podkreślał burmistrz W. Janiszewski. - Wiele wspaniałych akcji realizowanych na terenie naszej Gminy, byłoby niemożliwych bez udziału wolontariuszy. Dziś mamy okazję Wam podziękować za to, że bezinteresownie pomagacie i otwieracie swoje serce na potrzeby innych. Dzięki sile ludzi zaangażowanych, aktywnych, mających szczytne cele i odwagę, by brać odpowiedzialność za ich realizację, organizacje pozarządowe w Czerwionce-Leszczynach tak prężnie się rozwijają”.

 

 

Gościem wydarzenia była Celina Andrzejewska, która opowiedziała gościom o swojej działalności w wolontariacie studenckim PROJEKTOR, zachęcając do właczenia się w zaproponowane działania.

Katarzyna Rząsa opowiedziała natomiast o projekcie Bajki Obywatelskie, organizowanym przez Stowarzyszenie U’RWIS we współpracy z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Bajki zostały napisane m.in. przez wolontariuszy ze szkół gimnazjalnych z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

Podczas spotkania zaprezentowane zostały również założenia dotyczące funkcjonowania Centrum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej na przyszły rok.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali zespół Polana Watry oraz raper Elmer.

Nie zapomniano również o uczniach, którzy brali udział w Konkursie Wiedzy o III Sektorze. Konkurs odbył się 9 listopada 2016 r. i dotyczył organizacji pozarządowych oraz wolontariatu. Podzielony był na 2 części: test wiedzy oraz podchody.

Podczas gali rozdano nagrody zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom – upominki. W kategorii szkoła gimnazjalna:

I miejsce: Magdalena Burek

II miejsce: Agata Zarzycka

III miejsce: Martyna Żółkiewicz

W kategorii szkoła ponadgimnazjalna:

I miejsce: Jakub Rybok.

 

Wydarzenie zorganizowali: Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska Komenda Hufca Czerwionka-Leszczyny wraz z Funduszem Lokalnym RAMŻA, Stowarzyszeniem "Jestem", Warsztatami Terapii Zajęciowej, Stowarzyszeniem Redukowania Bierności, Grupą Biegową „Luxtorpeda” Czerwionka i Wspólnotą Śląska „Ciosek" przy wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

 

Przedsięwzięcie „II Gminny Dzień Wolontariusza” zostało  współfinansowane z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

do góry