Strona główna/Urząd/Aktualności/I Targi Edukacyjno-Zawodowe. Relacja

I Targi Edukacyjno-Zawodowe. Relacja

Aktualności 26 Maja 2011

Wczoraj w Czerwionce-Leszczynach po raz pierwszy odbyły się Targi Edukacyjno-Zawodowe. Zostały one zorganizowane w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" współfinansowanego ze środków UE. Targi zorganizował Punkt Pośrednictwa Pracy w Czerwionce-Leszczynach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Wiesław Janiszewski.

Targi stanowiły okazję do zapoznania się z ofertami pracy w regionie, znalezienia stażu czy praktyk zawodowych w określonej branży. Zgromadziły bezrobotnych, absolwentów szkół i osoby zainteresowane zmianą pracy. Poszukujący zatrudnienia chwalili inicjatywę organizatorów: " Dzięki targom udało się zgromadzić w jednym miejscu różnorodne oferty pracy, można więc szybko uzyskać wyczerpujące informacje, sprawdzić oferty pracodawców z najbliższej okolicy, zebrać niezbędne materiały i, co ważne, bez stresu porozmawiać z przedstawicielami firm" - relacjonowali.

"Udało nam się zaprosić do udziału w targach ponad trzydziestu wystawców – powiedziała Celina Cymorek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. - Zauważyliśmy bardzo duże zainteresowanie lokalnych firm chęcią włączenia się w to wydarzenie".

Targi pozwoliły także zweryfikować powszechne przekonanie o braku jakichkolwiek ofert pracy ze strony lokalnych przedsiębiorców. 

"Cieszę się, że dzięki podjętej inicjatywie udowodniliśmy, że w naszej gminie również jest szansa na pracę. Organizując targi chcieliśmy także zmotywować osoby korzystające z pomocy OPS-u do aktywnego poszukiwania ofert dla siebie – wyjaśniała Monika Stępień Grzegorzyca z OPS. - Jako doradca zawodowy uczestniczyłam w tego typu wydarzeniach, które odbywały się w dużych miejscowościach. Pomyślałam wtedy: dlaczego nie możemy zorganizować targów w naszej gminie i dla naszych mieszkańców".

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Punktu Pośrednictwa Pracy z Czerwionki-Leszczyn, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz wystawców – przedsiębiorców, agencji pracy tymczasowej, biur pośrednictwa pracy, powiatowych urzędów pracy, służb mundurowych i szkół udało się sfinalizować śmiałe zamierzenia. 

Jak deklarują organizatorzy, targi odbędą się po raz drugi w październiku br., a następnie będą organizowane cyklicznie raz w roku.

"Gmina stara się pomagać bezrobotnym w poszukiwaniu zatrudnienia, stąd pomysł na zorganizowanie tego typu wydarzenia w Czerwionce-Leszczynach– wyjaśniał burmistrz W. Janiszewski. - Podejmujemy także aktywne wysiłki na rzecz pozyskiwania inwestorów, czyli tworzenia nowych miejsc pracy. Mamy nadzieję, ze te działania przyniosą oczekiwane rezultaty".

Targi były również szansą dla lokalnych przedsiębiorstw na znalezienie pracowników oraz promocję firm wśród mieszkańców gminy.

Firma "Społem" PSS obecna na rynku już od blisko 70 lat zatrudnia na terenie Czerwionki-Leszczyn 72 osoby. "Wciąż się rozwijamy i szukamy nowych pracowników – mówiła Alicja Katrak, obecna na targach przedstawicielka spółki. - Dajemy szansę osobom bez doświadczenia zawodowego. Tym, którzy się sprawdzą, po okresie próbnym, zapewniamy umowę o pracę na czas nieokreślony. Niestety, obserwujemy, że niewiele kobiet interesuje się zawodem sprzedawczyni i kasjerki, dlatego z chęcią włączyliśmy się w organizowane targi, na których informujemy o naszych ofertach pracy" - dodała A. Kartak.

W targach uczestniczyły także przedstawicielki firmy LHMB Sp z o.o

"Szukamy doradców finansowych - osób, kreatywnych, uczciwych, zaangażowanych. Oferujemy szereg szkoleń i możliwość rozwoju zawodowego" – powiedziała Barbara Wieczorek z LHMB.

"Mamy wiele ofert dla kierowców z uprawnieniami kategorii C i świadczeniami kwalifikacyjnymi. Szukamy także pracowników dla firm z branży budowlanej. Na zatrudnienie mogą liczyć także ślusarze, spawacze, elektrycy, automatycy. Ze względu na zbliżający się okres wakacyjny mamy także oferty prac sezonowych: pomoc kuchenna, pracownik gastronomiczny – wymieniała Karolina Rejner z Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

Do udziału w targach zgłosiła się także spółka NWR Karbonia. "Rekrutacja powinna się rozpocząć na przełomie roku. W pierwszej kolejności będziemy szukać osób do administracji oraz inżynierów z zakresu górnictwa i mechaniki" – powiedziała reprezentująca firmę Agnieszka Żak.

Dużym zainteresowaniem młodzieży odwiedzającej targi cieszyło się stoisko firmy Amrest, prowadzącej sieci popularnych restauracji KFC, Pizza Hut czy Burger King.

top_baner
do góry