Harcerskie lato

Aktualności 18 Sierpnia 2015

Hufiec Czerwionka-Leszczyny postanowił w tym roku zorganizować obóz harcerski pod nazwą „Sami swoi”. Nawiązujące do słynnego filmu Sylwestra Chęcińskiego przygody miały miejsce w Siamoszycach w powiecie zawierciańskim.

Na miejscu powitała nas piękna pogoda, więc od razu rzuciliśmy się w wir pracy. Rozpoczęliśmy od budowania swojej wsi, czyli m.in. ogrodzenia podobozu. Po tej ciężkiej pracy przyszła pora na podzielenie się na dwie słynne rodziny - dziewczyny przyjęły miano ,,Pawlaczek" a chłopcy ,,Kargulów". Codziennie rano, po śniadaniu, o godzinie 9:00 odbywał się apel, oczywiście w strojach wiejskich. Przed każdym z namiotów znajdował się totem - symbol namiotu, prócz niego zastępy miały swoje okrzyki i piosenki” - relacjonują harcerki Patrycja Tlołka i Natalia Niedobecka.

Harcerze mieli także okazję wziąć udział w kursach z pierwszej pomocy, Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego, sznurologii, szyfrów, terenoznawstwa i alfabetu Morse'a. Zorganizowano liczne gry i pogadanki edukacyjne.

Podczas wypoczynku, uczestnicy sprawdzili się także w spartakiadzie obozowej: walka kogutów, przeciągnie liny, rzut kłodą, kopanie studni i napełnianie ją wodą, łowienie kaczek, skok w dal, budowanie obory w piasku,  odbijanie piłki w wodzie i napełnianie butelki wodą - to tylko niektóre z dyscyplin. Uczestnicy odwiedzili również park linowy, strzelali z łuków i wiatrówek. Dodatkową atrakcją dla uczestników obozu było, oczywiście, pobliskie jezioro. A pogoda sprzyjała!

Kadra obozu zorganizowała także wycieczki m.in. do zamku w Olsztynie, na Jasną Górę, wędrówkę do Kroczyc, do Podlesic, gdzie odbyły się warsztaty z ceramiki i zwiedzanie „Jaskini Głębokiej” oraz do Ogrodzieńca. Jedną z niezapomnianych atrakcji okazało się nocne zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu.

„Zostało nam wiele wspaniałych wspomnień, które z pewnością przetrwają do kolejnego lata” - mówią harcerki.

do góry