Harcerskie Lato

Aktualności 5 Sierpnia 2014

Hufiec Czerwionka–Leszczyny po raz kolejny zorganizował pełen niezwykłych wrażeń obóz dla dzieci i młodzieży. Dwutygodniowa przygoda czekała na uczestników w malowniczych Kucobach, w Gminie Olesno. W ramach wypoczynku zorganizowany został Obóz Harcerski, Kolonia Zuchowa, Obóz wypoczynkowy dla uczestników projektu „Aktywna Czerwionka”, a także Obóz Integracyjny z programem profilaktycznym dofinansowany z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

Tematyka kolonii zuchowej w tym roku dotyczyła życia, obyczajów i wierzeń Indian. „Dzieci zostały podzielone na szóstki o nazwach tj.: „Szamani”, „Zielarki”, „Łucznicy”. Pięknie przystroiły swoje domki
w pajęczyny, łapacze snów i dary lasu, żeby żyć w zgodzie z przyrodą, jak prawdziwi Indianie. Wieczorami zuchy spotykały się w ogromnym tipi, gdzie śpiewały indiańskie i zuchowe piosenki, grały w różnorodne gry, wysłuchiwały historii Wielkiego Wodza - Sokole Oko” - relacjonuje Angelika Kowol z Hufca Czerwionka-Leszczyny.

Uczestnicy obozu harcerskiego i integracyjnego, a także Aktywnej Czerwionki poznawali przygody podróżnika Indiany Jonesa. Brali udział w grach pt. „Gdzie jest Indiana Jones?”, „Znajdź skarb Indiany Jonesa”. Wieczorami wszyscy wspólnie spędzali czas przy ogniskach, karaoke, dyskotece, czy turnieju „Wiem, czego ty nie wiesz”.  W ciągu dnia uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach terenowych, wypoczywać nad basenem, a nawet poznawać tajniki pierwszej pomocy.

„Podczas obozu odbyły się zajęcia z profilaktyki, na których młodzież dowiedziała się o uzależnieniach, zastanowiła się nad przyczynami sięgania młodych ludzi po używki. Oprócz tego, odbywały się również zajęcia muzyczne i integracyjne. Uczestnicy mieli również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w warsztatach dotyczących fizyki, wykonując rozmaite doświadczenia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia plastyczne. Podczas pierwszych zajęć uczestnicy zdobili słoiki techniką decoupage, a na kolejnych wykonywali maski z gipsu” - wylicza A. Kowol.

W trosce o aktywność fizyczną uczestników wyjazdu, został zorganizowany Dzień Sportu. Młodzież brała udział w nietypowych konkurencjach, m.in. rzut szyszką do kalosza. Zuchy też miały swoją olimpiadę, podczas której m.in. wyławiały jabłka zębami z naczynia wypełnionego wodą, pokonywały tor przeszkód, strzelały z łuku. „Dzień podsumowaliśmy Balem Sportowca. Kadra zapewniała uczestnikom mnóstwo atrakcji, a różnorodnymi zajęciami wypełniała każdy dzień” - dodają uczestnicy.

Odbyły się także dwie wycieczki autokarowe. Podczas pierwszego wyjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić Jura Park w Krasiejowie. Podczas drugiej wycieczki odwiedzili Zoo w Opolu oraz udali się na niezapomniany rejs statkiem po Odrze.

„Każdego dnia dzieci i młodzież coraz bardziej się integrowali, tworzyły się przyjaźnie, panowała miła, wesoła atmosfera. Aż szkoda było wyjeżdżać. Dziękujemy wszystkim
za aktywny udział w obozach i kolonii! Do zobaczenia na harcerskim szlaku!” - podsumowują organizatorzy wyjazdu.

Bogata galeria zdjęć na https://www.facebook.com/czerwionkazhp/photos_stream

 

do góry