Strona główna/Urząd/Aktualności/Gwara śląska na wesoło

Gwara śląska na wesoło

Aktualności 4 Grudnia 2012
Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury już po raz piąty odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich pt. "Gwara śląska na wesoło". 

Celem turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, integracja środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń, umiejętności, promocja gmin i miast oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska.

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to także zachowanie tradycji, folkloru, obrzędów i zwyczajów ludowych i przekazywanie ich młodym pokoleniom.

Do rywalizacji konkursowej na deskach sceny Miejskiego Ośrodka Kultury stanęło sześć drużyn - Koła Gospodyń Wiejskich z Palowic, Bełku, Dębieńska, Czuchowa, Przegędzy oraz z Książenic.

Panie zaprezentowały swoje poczucie humoru, pomysłowość oraz zdolności aktorskie podczas scenek kabaretowych "Bądź zawsze piękna" i "Jak dożyja do pyndzyje". Popisy taneczne gospodyń także można było obserwować podczas wykonywanego w ramach konkurencji turniejowych regionalnego tańca ludowego polskiego lub zagranicznego. Gratkę dla podniebienia stanowiło czwarte zadanie – Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały chleb własnego wypieku.

Konkurencje oceniały: Alina Kempny, reprezentująca Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Adelajda Tomułka ze Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Stanowice, Agata Parkitny z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku.
Zdaniem jury i publiczności najlepsze okazały się panie z KGW w Palowicach.

"Z roku na rok coraz trudniej dokonać wyboru – komentowała jurorka Alina Kempny. - Widać ogromne zaangażowanie ze strony pań, po prostu pełen profesjonalizm. Podziwiam wszystkie koła za wyjątkowe pomysły, przygotowanie i brawurowe wykonanie. 
O zwycięstwie Palowic zadecydowała suma punktów przyznanych przez wszystkie jurorki.
W mojej ocenie w scence "Bądź zawsze piękna" najlepiej sprawdziły się czuchowianki. Z kolei konkurencja kabaretowa "Jak dożyja do pyndzyje" była znakomite w wykonaniu Palowic i Bełku".

Gospodynie nie ukrywają, że udział w turnieju wymaga od nich wiele poświęceń i zaangażowania: "Podziękować też trzeba naszym chłopom, którzy mają wiele cierpliwości do nas – śmieje się Elfryda Grzegorzek, szefowa KGW w Palowicach. W ostatnim tygodniu przed turniejem spotykałyśmy się cztery razy, generalną próbę zorganizowałyśmy jeszcze przed wyjazdem do MOK-u. Nie spodziewałyśmy się wygranej, ale oczywiście – zwycięstwo ogromnie nas ucieszyło".

Koło Gospodyń Wiejskich z Palowic reprezentować będzie naszą gminę podczas powiatowego finału turnieju KGW, który odbędzie się 19 stycznia 2013 r. w Rybnickim Centrum Kultury.

Na zakończenie wydarzenia Burmistrz Wiesław Janiszewski wraz z wicestarostą powiatu rybnickiego, Aleksandrą Chudzik, swoim zastępcą, Andrzejem Raudnerem, przewodniczącym  Rady Miejskiej, Markiem Profaską, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, Barnardem Strzodą, oraz Mariolą Czajkowską, dyrektor MOK-u w Czerwionce-Leszczynach   wręczył przedstawicielkom poszczególnych kół pamiątkowe "Medale 50-lecia", które zostały wybite z okazji tegorocznego jubileuszu miasta.
"Medale za wybitne zasługi dla rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny stanowią wyraz docenienia Waszej pracy, wyrzeczeń oraz zaangażowania w życie naszej miejscowości" - gratulował Kołom Gospodyń Wiejskich burmistrz.
do góry