Strona główna/Urząd/Aktualności/Gwara śląska na wesoło w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich

Gwara śląska na wesoło w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich

Aktualności 29 Listopada 2011

28 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się IV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich pt. "Gwara śląska na wesoło". 

Celem turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, integracja środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń, umiejętności, promocja gmin i miast oraz prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej śląska.

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to także zachowanie tradycji, folkloru, obrzędów i zwyczajów ludowych i przekazywanie ich młodym pokoleniom.

Do rywalizacji konkursowej na deskach sceny Miejskiego Ośrodka Kultury stanęło pięć drużyn - Koła Gospodyń Wiejskich z Palowic, Bełku, Dębieńska, Czuchowa a także najmłodsze, reaktywowane Koło Gospodyń z Książenic.

Panie z brawurą i ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały dwie scenki kabaretowe "Poczytaj mi mamo" oraz "Sami swoi po Śląsku". Wykonały też piosenkę lub przyśpiewkę ludową na temat pracy rolnika. Jury miało na koniec okazję zakosztować słodkości w wykonaniu gospodyń. Oceniono smak, wygląd i wierność tradycyjnym śląskim recepturom. 

Zmagania wygrała reprezentacja z Bełku.
Choć, jak co roku, zwycięzca wygrywa o włos. Tuż za bełkowiankami znalazły się Koła Gospodyń Wiejskich z Palowic i Dębieńska. 

"Poziom konkursu był bardzo wysoki, ale wyrównany. Wszystkie Koła doskonale przygotowały się do turnieju – komentowałaAlina Kempny, członkini jury. - Obserwuje konkurs od pierwszej edycji i muszę przyznać, że w tym roku aż dech mi zaparło – panie tak wysoko podniosły poprzeczkę. O zwycięstwie Bełku zadecydowała przede wszystkim pierwsza scenka kabaretowa – O rybaku i złotej rybce. Znakomicie napisana i brawurowo zagrana".

I faktycznie widownia śmiała się do łez oglądając przygody poczciwego rybaka i jego chciwej żony – wszystko, oczywiście, w gwarze śląskiej. 
"Tekst scenki napisała Danuta Grochala. Na przygotowania nie miałyśmy wiele czasu, ale każdej próbie towarzyszyła doskonała zabawa" - podkreśla Krystyna Gawlik, szefowa KGW z Bełku.
"Jestem dumna z naszych pań – dodaje Jolanta Szejka, sołtys Bełku i przewodnicząca Komisji Działaności Gospodarczej, Promocji i Rozwoju. - Zawsze są pełne entuzjazmu i chętne do pracy. Trzeba dodać, że w przygotowaniach pomagali im mężowie – więc panom też należą się podziękowania. Doskonale się wczoraj bawiłam za sprawą wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich, ale zdaję sobie sprawę, że finalny efekt poprzedzony jest dużym wysiłkiem". 

Bełkowskie KGW awansowało tym samym do VII Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w styczniu w Rybnickim Centrum Kultury.
Trzymamy kciuki!

do góry