Strona główna/Urząd/Aktualności/Grupa przewodników turystycznych gościła w Czerwionce

Grupa przewodników turystycznych gościła w Czerwionce

Aktualności 11 Maja 2012

Wczoraj w Czerwionce-Leszczynach gościła 42-osobowa grupa pracowników Punktów Informacji Turystycznej oraz osób związanych z promocją województwa śląskiego. Przewodnicy turystyczni odwiedzili zabytkowe osiedle familoków oraz Izbę Tradycji KWK "Dębieńsko".

Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała cykl szkoleń kompetencyjnych poświęconych zapoznaniu osób pracujących na stanowiskach informatorów turystycznych z najciekawszymi i najbardziej wartościowymi miejscami na terenie całego województwa śląskiego. "Najlepszym sposobem na ich poznanie jest osobista wizyta w danym miejscu" - podkreśla Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Grupa przewodników odwiedziła Jurę Krakowsko-Częstochowską, Beskidy, Śląsk Cieszyński, centrum aglomeracji oraz Subregion Zachodni. W ramach poznawania subregionu zapoznano się z walorami, nazywanego przez ekspertów w dziedzinie ochrony zabytków, "perłą architektury" osiedla patronackiego kopalni "Dębieńsko". 

Od spaceru uliczkami osiedla familoków w Czerwionce, rozpoczęła się niecodzienna wizyta na terenie Subregionu Zachodniego. Z rysem historycznym oraz walorami architektonicznymi osiedla zapoznała gości Anna Gudzik, nauczycielka historii w Zespole Szkół nr 3. Informacje na temat planów rewitalizacji osiedla oraz działań promocyjnych związanych z zabytkiem przekazywali także towarzyszący gościom podczas wizyty w Czerwionce-Leszczynach: Marek Paluch, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, inicjator wizyty w Czerwionce, Jolanta Szejka, przewodnicząca Komisji Działalności Gospodarczej, Promocji i Rozwoju oraz Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa UGiM w Czerwionce-Leszczynach.
"Często porównuje się to osiedle z Nikiszowcem. Muszę jednak przyznać, że familoki w Czerwionce robią na mnie ogromne wrażenie. Nikiszowiec jest jednorodny i brakuje mu zieleni. Każdy budynek na terenie osiedla w Czerwionce jest inny, familoki otoczone są roślinnością, toną w kwiatach. Są po prostu piękne" – komentowała A. Sikorska. 
"Doskonałym pomysłem są wdrażane działania promocyjne, które łączą walory architektoniczne osiedla z unikalną kuchnią śląską. Organizowanie na terenie familoków "Święta makówek" uważam za strzał w dziesiątkę" - dodała Karolina Jarosz ze Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Grupa miała również okazję sprawdzić, jak dobrze w ponad stuletnią zabudowę osiedla wpisuje się nowoczesny kompleks boisk "Orlik", który przyczynia się także do ożywienia tej części miasta. Zainteresowanie przewodników turystycznych wzbudziła plenerowa wersja gry "Wszędobyl", w którą goście zagrali wspólnie z uczniami Zespołu Szkół nr 3.

Grupa odwiedziła także Izbę Tradycji KWK "Dębieńsko". O zbiorach, które dokumentują funkcjonowanie dawnej kopalni i bogate śląskie tradycje opowiadał zajmująco Marian Wójcik, opiekun izby. Przewodnicy z chęcią zapoznali się także z planami dotyczącymi budowy nowej kopalni, odwiedzili również budynek odremontowanej cechowni.

Mamy nadzieję, że informacje dotyczące walorów zabytków i ciekawych miejsc zlokalizowanych na terenie naszej miejscowości, dotrą do jak najszerszej grupy mieszkańców całego województwa i będą stanowiły inspirację do odwiedzenia Czerwionki-Leszczyn. Liczymy, że mogą stać się również wsparciem dla działań promocyjnych realizowanych przez gminę.

top_baner
do góry