Strona główna/Urząd/Aktualności/Gospodynie z Czerwionki-Leszczyn triumfowały w Pilchowicach

Gospodynie z Czerwionki-Leszczyn triumfowały w Pilchowicach

Aktualności 20 Sierpnia 2012

15 sierpnia w Gminie Pilchowice odbył się "Piknik ogórkowy". Choć impreza odbywa się corocznie już od jedenastu lat, organizatorzy po raz pierwszy do wspólnej zabawy zaprosili przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z sąsiednich miejscowości. Nie zabrakło reprezentacji z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. A ponieważ w ramach "Pikniku ogórkowego" odbył się konkurs "Ogórkowe smaki", nie mogło być inaczej - bełkowianki, czuchowianki i książeniczanki rozgromiły konkurencję!

Jak podkreślają organizatorzy "święta", celem konkursu była aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich, wymiana doświadczeń i przepisów, budowa więzi wewnątrz społeczności lokalnych, jak również tworzenie nowych więzi o zasięgu regionalnym. 

Aby wziąć udział w konkursie należało przygotować potrawy z ogórka w dwóch kategoriach: 
1. Zupa ogórkowa 
2.Ogórek pod każdą postacią.

Oceny potraw dokonała Komisja Konkursowa powołana przez organizatora. 
Każda potrawa oceniona została pod względem: 
- smaku, 
- oryginalności, 
- łatwości przyrządzania, 
- estetyki –zachowanie proporcji, sposób serwowania, kolorystyka, wrażenie ogólne. 


W kategorii najlepsza zupa ogórkowa wygrało KGW z Bełku, w kategorii "ogórek pod każdą postacią" - KGW z Czuchowa, drugie miejsce natomiast zajęły gospodynie z Książenic.

Zwycięską zupę ogórkową wykonała pani Wanda Rybka z Bełku. "Przyrządziłam potrawę według starej rodzinnej receptury" - podkreśla gospodyni. Bełkowianki częstowały także licznymi sałatkami i przetworami z ogórków.

"Nasze koło przygotowało aż dwadzieścia słoików pełnych ogórkowych pyszności – opowiada Urszula Sędzik, szefowa czuchowskiego KGW. - Były różnorodne sałatki ogórkowe, ogórki w curry, ogórki w musztardzie, chłodnik ogórkowy, mizeria z tzatzykami, "gniazda ogórkowe" - czyli ogórki faszerowane. Specjalne wyróżnienie przyznano nam za prawdziwy rarytas - ogórki w miodowej zalewie". 

Stół gospodyń z Książenic przyciągał uwagę pięknymi dekoracjami, a Komisja Konkursowa zachwyciła się smakiem znakomitych sałatek ogórkowych.

Patronat na wydarzeniem objęli Joanna Kołoczek-Wybierek, wójt gminy Pilchowice oraz Starosta Powiatu Gliwickiego Michał Nieszporek.

top_baner
do góry