Strona główna/Urząd/Aktualności/Gospodynie ugotują na antenie KGW.tv

Gospodynie ugotują na antenie KGW.tv

Aktualności 13 Lipca 2015

 

Trwa moda na gotowanie. Wciąż powstają kolejne serie kulinarnych programów telewizyjnych, a nawet kanały tematyczne. A program kulinarny prowadzony przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich? Tego jeszcze nie było! Ale będzie i to już niebawem. Tajniki gotowania widzowie odkryją dzięki gospodyniom z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.Główną potrzebą realizacji zadania jest zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz promowanie regionalnych produktów kulinarnych. Obecnie, na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny działa 8 Kół Gospodyń Wiejskich (tj. w Bełku, Czuchowie, Dębieńsku, Książenicach, Palowicach, Przegędzy, Stanowicach oraz w Szczejkowicach), skupiających ponad 200 kobiet w różnym wieku. Organizacje te, mają bogatą historię liczącą od kilku do kilkudziesięciu lat.

Ideą funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich jest kultywowanie tradycji, w różnych aspektach, w tym m. in. tradycji kulinarnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

 

Zapotrzebowanie społeczności lokalnej na tego typu działania najbardziej widoczne jest podczas organizowanych już od kilku lat przez Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Jarmarków Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych (pod nazwą "Święto Makówek"), podczas których serwowane są tradycyjne, lokalne potrawy świąteczne przygotowywane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

 

W realizację projektu jego inicjatorzy chcą także włączyć mieszkańców. „Atrakcją dla nich będą zorganizowane konkursy kulinarne, w których będzie można zdobyć nagrody związane z kuchnią i gotowaniem” - mówi Michał Stokłosa ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Bełk.

 

Oprócz programu kulinarnego KGW.tv panie z Kół Gospodyń Wiejskich będą również prowadzić fanpage o tej samej nazwie w serwisie społecznościowym Facebook, na którym będą pojawiać się ciekawe materiały na temat kuchni, gotowania czy zwyczajów kulinarnych.

 

Fanpage będzie służył do komunikacji z mieszkańcami, promocji regionalnych zwyczajów oraz potraw kulinarnych, organizacji konkursów kulinarnych. Ukażą się tak także przepisy oraz artykuły poświęcone np. zdrowej żywności, śląskim potrawom i nie tylko.

Program kulinarny KGW.tv będzie ukazywał się na stronie portalu YouTube.

 

 

Na realizację zadania Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk pozyskało dofinansowanie w ramach Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundusz Lokalny Ramża. Wartość dotacji wynosi 5 110,00 zł. Projekt trwał będzie od lipca do grudnia 2015 r.

 

Już niebawem zaprezentujemy zapowiedź pierwszego odcinka programu KGW.tv.


Zapraszamy do wspólnej zabawy!

top_baner
do góry