Strona główna/Urząd/Aktualności/Goście z miast partnerskich na uroczystościach Barbórkowych

Goście z miast partnerskich na uroczystościach Barbórkowych

Aktualności 8 Grudnia 2015

W związku z uroczystymi obchodami święta górniczego „Barbórka” w Czerwionce-Leszczynach gościły reprezentacje miast partnerskich - Jekabpils na Łotwie na czele z Zastępcą Mera Aiwarsem Kraps oraz Sokołowa Podlaskiego na czele z Burmistrzem Bogusławem Karakulą oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej – Waldemarem Hardejem.

W celu poznania warunków pracy i trudów związanych z górniczym zawodem, reprezentacja miast zwiedziła zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu. Wizyta wywarła na gościach ogromne wrażenie, bezpośrednio spotkali się z codziennością górniczej braci. Zastępca Mera Aiwars Kraps powiedział: „Dziękuję bardzo za możliwość przekonania się naocznie jak ciężka jest praca górnika. Teraz dokładnie rozumiem dlaczego Dzień Górnika jest tak ważnym i uroczyście obchodzonym świętem na Śląsku”.

Goście uczestniczyli także w spotkaniu z burmistrzem Wiesławem Janiszewskim, kierownictwem urzędu oraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bernardem Strzodą i jego zastępcami. W trakcie spotkania, w związku z ogromnym zainteresowaniem gości, szczegółowo omówiono historię górnictwa, sposób funkcjonowania kopalni dawniej i obecnie oraz aktualną sytuację kopalni w Czerwionce-Leszczynach.

W kolejnym dniu wizyty, goście wzięli udział w uroczystej mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce-Leszczynach oraz tradycyjnej biesiadzie barbórkowej zorganizowanej w Izbie Tradycji przez NWR Karbonia i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa.

Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą śmierć górników w KWK „Dębieńsko”.

 

 

do góry