Strona główna/Urząd/Aktualności/Gminny konkurs o tytuł najlepszego czytelnika biblioteki szkolnej

Gminny konkurs o tytuł najlepszego czytelnika biblioteki szkolnej

Aktualności 15 Maja 2012
Gminny Konkurs o Puchar Burmistrza dla najlepszego czytelnika biblioteki szkolnej zgromadził w SP w Stanowicach mistrzów czytania z terenu Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny. Kolejna edycja konkursu odbyła się w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom".
 

Zebranych uczestników konkursu, reprezentujących 9 gminnych  szkół,  powitał w Stanowicach dyrektor szkoły - Jacek Wowra, który zastanawiał się czy uda się książkom wygrać z komputerami batalię o czas młodego człowieka. Z okazji 50 - lecia nadania praw miejskich teksty dotyczące legend z naszego regionu dzieciom czytali zaproszeni goście: Marek Profaska - przewodniczący Rady Miejskiej,  zastępca burmistrza -  Andrzej Raudner, Iwona Flajszok - naczelnik wydziału edukacji, Hanna  Piórecka - Nowak - rzecznik prasowa UGiM i dyrektor szkoły -Jacek Wowra. 

Przygotowany przez organizatorów konkurs składał się z trzech etapów - test pisemny, zadanie ustne - lustrzanka tytułu książki oraz dokończenie historii bohatera utworu. Wszystkie pytania oparte były na znajomości popularnych książek znajdujących się w bibliotekach szkolnych. Pomiędzy poszczególnymi zadaniami konkursowymi zaprezentowali się młodzi artyści z grupy teatralnej  ZS nr 9 przygotowani pod kierunkiem Agnieszki Wowry oraz uczniowie SP Stanowice z inscenizacją utworu "Rzepka". 

Najlepszą wiedzą czytelniczą w kategorii klas I – III  wykazały się: Alicja Płonka – ZS 1     
(opiekun Mirela Kluczniok), Natalia Czyż – SP 8 (opiekun Izabela Kaczmarczyk),
Magdalena Marek- ZS 3 ( opiekun Bogusława Jankowska), Małgorzata Winch -SP 3 (opiekun Katarzyna Jastrzębska), natomiast w kategorii klas starszych laureatkami konkursu zostały: Maria Jonderko -SP Stanowice (opiekun Mirosława Gamza), Aleksandra Woźniak- ZS 1 (opiekun Mirela Kluczniok), Adrianna Kurpanik  SP Przegedza  (opiekun Aldona Rubin). 
Uczestnicy konkursu przyznawali, że lubią czytać, nie tylko lektury, czytają przede wszystkim dla przyjemności, te książki, które sami wybierają lub poleci je bibliotekarz czy koleżanka. Przygotowując się do konkursu, czytali, przeglądali książki, ale też oglądali adaptacje lektur. 

Dwa okazałe puchary burmistrz Wiesław Janiszewski wręczył reprezentantkom ZS 1 i SP Stanowice- Alicji Płonce i Marii Jonderko. "Konkurs był łatwy" – przyznały skromnie laureatki. Dziewczynki uwielbiają czytać, ulubiona książka Alicji to "Dzieci z Bullerbyn", Maria preferuje tytuły z dziedziny fantastyki i literatury przygodowej.

Burmistrz podkreślił, że prócz rywalizacji liczy się dobra zabawa i wszystkich uczestników konkursu uznaje za zwycięzców. Dzieci, które wzięły udział w konkursie, otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez UGiM i SP Stanowice. 
"Czytajmy, bo dzięki temu stajemy się mądrzejsi, wychowujemy pokolenia, czytanie to także wspaniała zabawa i rozrywka" - podsumowała Małgorzata Pyszny, doradca metodyczny języka polskiego i dodała: "Serdeczne podziękowania należą się bibliotekarzom i nauczycielom, którzy zachęcają do czytania. Egzaminy zewnętrzne oparte są na czytaniu ze zrozumieniem, mimo tego, że tablety i komputery starają się opanować nasz świat".

Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki SP w Stanowicach - Mirosława Gamza i Anna Witkowska.
do góry