Strona główna/Urząd/Aktualności/Gminny konkurs czytelniczy z Miłoszem w tle

Gminny konkurs czytelniczy z Miłoszem w tle

Aktualności 25 Maja 2011

23 maja w Zespole Szkół nr 3 w Czerwionce-Leszczynach odbył się "Gminny konkurs czytelniczy" zorganizowany w ramach akcji "Cała Polska Czyta dzieciom". Konkurs stanowił podsumowanie realizowanych we wszystkich szkołach gminy działań mających na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W finale konkursu czytelniczego wzięli udział ci uczniowie, którzy nie zamienili książki na komputer, a czytanie jest dla nich jedną z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Główne zadanie konkursowe stanowił test z wiedzy literackiej. Uczniowie szkół podstawowych odpowiadali na pytania dotyczące książki "Małgosia contra Małgosia" Ewy Nowackiej, a gimnazjaliści sprawdzali swoją wiedzę z jednego z kryminałów mistrzyni gatunku Agathy Christie pt."Morderstwo odbędzie się...".

Najlepiej w kategorii szkół podstawowych z testem czytelniczym poradzili sobie: Justyna Hanak SP 3, Bogusława Tlołka SP 3, Alicja Pawlina SP 8, Jagoda Michalska – Grzywna SP 1, natomiast wśród gimnazjalistów najlepsi byli: Partycja Iskrzycka G 3, Małgorzata Marchewka G 4, Monika Chlubek G 4, Kaja Szostek G 1.

W związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą urodzin noblisty Czesława Miłosza i ogłoszeniem przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej roku 2011 Rokiem Miłosza, organizatorzy konkursu z ZS nr 3 przypomnieli o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego poety. Zrobili to w nietuzinkowy sposób, który spotkał się z dużym entuzjazmem młodych czytelników.

W ramach części konkursu czytelniczego poświęconej życiu i twórczości noblisty organizatorzy zaproponowali: maraton czytania utworów Miłosza i "ściankę interpretacyjną", na której każdy uczestnik konkursu miał okazję wyrazić swoje emocje dotyczące fragmentu wiersza "Słońce".

Uczestnicy konkursu podzielili się także na sześc drużyn, które wzięły udział w wyjątkowych "podchodach z Miłoszem".

Zadaniem uczniów było poszukiwanie w różnych zakątkach gmachu szkolnego i terenu wokół zespołu szkół fragmentów utworu Miłosza, który następnie musiał zostać złożony w odpowiednią całość. Uczestnicy zabawy zmierzyli się również z testem z wiedzy dotyczącej twórczości Miłosza, układali "puzzle z Miłoszem" i recytowali fragmenty poezji.

Laureaci konkursów sprawdzających wiedzę z lektur szkolnych oraz wszyscy uczestnicy "Podchodów z Miłoszem" otrzymali dyplomy i upominki.

do góry