Strona główna/Urząd/Aktualności/Gmina w trosce o zdrowie najmłodszych

Gmina w trosce o zdrowie najmłodszych

Aktualności 1 Marca 2013

Uwaga, rodzice sześcio – i siedmiolatków! 

Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny realizuje program zdrowotny pn.: "Szczepienia profilaktyczne dzieci przeciwko zakażeniom meningokokowym typu C". W jego ramach, dzieci z roczników 2006 i 2007 zameldowane na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciwko meningokokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Kosztowna i bardzo ważna dla profilaktyki szczepionka finansowana jest w całości przez gminę.

Choroba meningokokowa to ciężkie inwazyjne zakażenia wywoływane przez bakterię z gatunku Neisseria meningitidis, zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Meningokoki występują w różnych odmianach, które
fachowo określane są serogrupami. W Polsce najczęściej występują meningokoki należące do dwóch serogrup B i C, które stanowią przyczynę 90 % wszystkich zachorowań w Europie. Obecnie, na całym kontynencie z roku na rok wzrasta odsetek szczepu grupy C, bardziej zjadliwego i zdolnego do wywoływania ognisk
epidemicznych.

Inwazyjna choroba meningokokowa przebiega najczęściej jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznica (sepsa). Neisseria meningitidis może dodatkowo wywoływać: zapalenie gardła, płuc, ucha środkowego, osierdzia, wsierdzia, stawów i inne schorzenia.

Inwazyjna choroba meningokokowa cechuje się gwałtownym przebiegiem, wymaga wczesnego rozpoznania i natychmiastowego leczenia. Tylko właściwe leczenie może uratować choremu życie i uchronić go przed powikłaniami. W przypadkach o bardzo szybkim, piorunującym przebiegu nawet antybiotyki zastosowane w pierwszych godzinach choroby, mogą nie być skuteczne. Nawet w krajach posiadających system opieki zdrowotnej na wysokim poziomie, około 10 % chorych umiera w wyniku zakażenia wywołane przez meningokoki grupy C. Kolejnych 20 % po przebyciu tej choroby doznaje trwałych uszkodzeń, takich jak niedosłyszenie, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne lub utrata kończyn.

Do zakażenia meningokokami może dojść w każdym wieku. Szczególnie narażone na zachorowanie są niemowlęta i małe dzieci oraz młodzież, gdyż podwyższone ryzyko infekcji występuje w zbiorowiskach ludzkich np. żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach i akademikach. Około 40 % przypadków chorobowych
rejestruje się w wieku dziecięcym.
Szczepienia ochronne to obecnie najlepsza metoda zapobiegania zakażeniom meningokokowym. Szczepionki zapewniają długotrwałą ochronę, zarówno u niemowląt po ukończeniu 2 miesiąca życia, jak również u dzieci, młodzieży i osób
dorosłych.

W ramach opracowanego przez wydział ekologii i zdrowia programu zdrowotnego na lata 2012-2014 planowane jest szczepienie dzieci sześcio- i siedmioletnich zameldowanych na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Jest to kontynuacja szczepień, realizowanych od 2008 roku.
Zakładana liczba uczestników wynosi 617, kwota, która została przeznaczona na zadanie z budżetu gminy - to 95 635 zł.

Warto podkreślić, że w niektórych krajach Europy Zachodniej szczepienia przeciwko meningokokom grupy C są obowiązkowe. W Polsce wprowadzono je do kalendarza szczepień w 2003 r., jako szczepienia zalecane, finansowane przez pacjenta.

Aby zaszczepić dziecko i ochronić go przed groźnymi chorobami, wystarczy jedynie zadzwonić do NZOZ Medipoz Sp. z o.o. przeprowadzającego szczepienia:
ul. 3 Maja 36 C
44-230 Czerwionka-Leszczyny, tel./fax. (32) 4312974, (32) 4331475, (32) 4318183 
i umówić się na konkretny termin.
Szczepienia można wykonać od 1 marca do 29 listopada 2013 r.

top_baner
do góry