Strona główna/Urząd/Aktualności/Gala konkursu Eurolider 2011

Gala konkursu Eurolider 2011

Aktualności 6 Maja 2011

Wczoraj w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, premier RP Donald Tusk oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska spotkali się z finalistami prestiżowego konkursu "Eurolider 2011". Jednym wyróżnionych przez kapitułę konkursową jest Andrzej Wącirz, naczelnik Biura Funduszy Zewnętrznych UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

Premier D. Tusk podkreślił, że Polska nie osiągnęłaby tak dobrego wyniku w pozyskiwaniu środków europejskich, gdyby nie zaangażowanie obecnych na sali Euroliderów.

"Dzięki Waszemu wysiłkowi możemy dźwigać Polskę do poziomu naszych marzeń" - gratulował sukcesu finalistom konkursu premier. D. Tusk poinformował również, że nasz kraj jest liderem w pozyskiwaniu unijnych środków na tle pozostałych państw członkowskich.

"Komisja Europejska stawia Polskę za wzór jeśli chodzi o sprawne i efektywne wykorzystywanie środków z UE. Zrealizowaliśmy już 90 tys. projektów, a kolejne 60 tys. jest w trakcie realizacji"– podkreśliła minister Elżbieta Bieńkowska.

Konkurs "Eurolider" powstał z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jako forma wyróżnienia lokalnych liderów, pasjonatów, społeczników, wrażliwych na potrzeby najbliższego otoczenia. Do tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu zgłoszonych zostało ponad 120 kandydatów. Spośród nich kapituła ekspertów wyłoniła finałową dziesiątkę liderów, którzy na zaproszenie minister E. Bieńkowskiej uczestniczyli we wczorajszej gali w Warszawie.

"Grono dziesięciu osób nominowanych do nagrody Eurolider 2011 pozyskało łącznie 900 mln. złotych i zrealizowało 152 projekty. Spotykamy się więc dziś z osobami pełnymi energii, zaangażowanymi, które nie narzekają, tylko biorą sprawy w swoje ręce i zaczynają zmieniać najbliższe otoczenie – powiedziała minister E. Bieńkowska.

W zaszczytnym gronie dziesięciu nominowanych do tytułu "Eurolider 2011" znalazł się reprezentujący naszą gminę Andrzej Wącirz.

"Mam ogromne szczęście, że w pracy otaczają mnie kompetentni, ambitni i pełni nowych pomysłów ludzie. Zarówno na szczeblu zarządzającym, jak i średnim – podkreśla A. Wącirz. - Kiedy rozpocząłem staż w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, przeszedłem szereg szkoleń w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. Byłem pod wrażeniem zmian zachodzących w prezentowanych miejscowościach i korzyści, jakie daje społeczeństwu uczestnictwo w projektach. Analiza gminnego otoczenia pokazała, że dzięki funduszom można zrobić wiele dobrego dla różnych grup społecznych w Czerwionce-Leszczynach. Z chęcią podjąłem się tego wyzwania, mając świadomość, że środki unijne są ogromną szansą dla naszego samorządu" – dodaje finalista prestiżowego konkursu.

Zapytany o chwile w pamięci do których wraca, po to, aby znaleźć motywację do dalszej pracy A.Wącirz odpowiada, że największą motywacją dla niego uśmiechnięte dzieci bawiące się na placu zabaw czy młodzież korzystająca z boisk sportowych zbudowanych dzięki środkom zewnętrznym. "Efekty widoczne dla społeczeństwa motywują mnie do dalszych wytężonych wysiłków" - dodaje.

"Nominacja A. Wącirza to ważne wyróżnienie dla całego urzędu. To dzięki pracy wielu osób możliwa jest realizacja szeregu projektów unijnych" – podkreśla Grzegorz Wolnik, pełnomocnik ds. inwestycji, rozwoju i planowania.

W ostatnim czasie dzięki środkom zewnętrznym wybudowano boisko "Orlik" w Czerwionce, wyremontowano ulicę Powstańców Śląskich w Leszczynach, wybudowano boisko przyszkolne w Stanowicach, powstały kolorowe place zabaw w Książenicach, Szczejkowicach, Palowicach, Stanowicach, Przegędzy i Czuchowie, wyremontowano bibliotekę publiczną i dostosowano ją dla potrzeb osób niepełnosprawnych, zakupiono samochód do zbiórki odpadów komunalnych. 

Pozyskane pieniądze zewnętrzne umożliwią także realizację kolejnych zadań: m.in. w dzielnicy Dębieńsko zostanie wybudowane boisko ze sztuczną nawierzchnią, powstanie wielofunkcyjne targowisko oraz centrum kulturalno-edukacyjne w Czerwionce, przeprowadzona zostanie termomodernizacja szkół, zrealizowana zostanie także kampania promocyjna terenów inwestycyjnych. Dzięki środkom europejskim Miejski Ośrodek Kultury zorganizuje także dwie kolejne edycje festiwalu Around the rock.

Podczas wczorajszej gali wybrane zostały również nowe turystyczne cuda w ramach IV edycji konkursu "Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich". To najciekawsze projekty, które dzięki unijnemu dofinansowaniu zmieniają wizerunek Polski. – "Polska staje się krajem, do którego warto przyjechać, by aktywnie wypocząć, poznać naszą kulturę i historię. Dlatego tym bardziej cieszę się, że możemy dumnie pochwalić się oryginalnymi i nierzadko unikalnymi pomysłami, które naprawdę zasługują na miano cudów" – podkreśliła minister Elżbieta Bieńkowska. Po gali nastąpiło odsłonięcie wystawy Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich.

Więcej:

http://www.eurolider.gov.pl 

http://www.mrr.gov.pl/aktualnosci/fundusze_europejskie_2007_2013/Strony/GalawreczenianagrodwkonkursachEurolideriPolskaPieknieje_5052011.aspx

do góry