Strona główna/Urząd/Aktualności/GM zakończył inwestycję przy ul. Rybnickiej

GM zakończył inwestycję przy ul. Rybnickiej

Aktualności 19 Sierpnia 2013

Inwestycja w mieszkaniach komunalnych i socjalnych realizowana była etapami od 2011 roku.

"Rozpoczęliśmy od ogłoszenia przetargu na wykonanie kanalizacji i budowę oczyszczalni ścieków. W kolejnych etapach wyłanialiśmy wykonawców prac budowlanych w poszczególnych budynkach" – wyjaśnia dyrektor ZGM-u Marian Uherek.

Łącznie wykonano łazienki dla 24 rodzin. W każdym nowo powstałym pomieszczeniu znajduje się wanna lub prysznic, umywalka i ubikacja.

Do czasu zakończenia zadania mieszkańcy musieli korzystać ze wspólnych znajdujących się na korytarzu lub na zewnątrz budynków toalet.

"Sto lat temu szambo, które znajdowało się w piwnicy budynków było bardzo dobrym rozwiązaniem. Niestety, dziś ten system jest przestarzały i sprawia ogromny kłopot. Po latach użytkowania szambo przegniło, a wyziewy, przesączanie i wilgoć prowadziły do niszczenia budynków, co mogło zagrażać konstrukcji familoków" – mówi M. Uherek.

Jak dodaje dyrektor ZGM-u prace budowlane były uciążliwe dla mieszkańców:

"Remont był trudny, niezwykle skomplikowany. Rozpoczynaliśmy od wygospodarowania miejsca na łazienkę, później nadszedł czas na projekt i samą budowę. W niektórych pomieszczeniach przebijaliśmy okna, w innych trzeba było je zamurować. Wykonywaliśmy nowe stropy i ściany. Trzeba było także zadbać o instalacje, wentylację i przyłącza".

Rekompensatą są komfortowe, nowe łazienki za które mieszkańcy nie musieli płacić.

Niezbędne wyposażenie zakupił ZGM. "Jeżeli mieszkańcy familoków chcieli mieć dodatkowe udogodnienia w łazienkach, na przykład glazurę, płytki musieli zakupić z własnych środków" - mówi M. Uherek.

Wydatki związane z remontem, przebudową i wyposażeniem łazienek wyniosły ok. 450 tys. zł. Budowa oczyszczalni ścieków kosztowała ok. 772 tys. zł, ponad 300 tys. zł pozyskano na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

do góry