Strona główna/Urząd/Aktualności/Finał konkursu KOCHAM CIĘ POLSKO!

Finał konkursu KOCHAM CIĘ POLSKO!

Aktualności 9 Marca 2012

Piękne krajobrazy, góry, morze, legendy, literatura, sukcesy polskich sportowców, a nawet schabowy i bigos – to powody dla których uczniowie naszych szkół kochają Polskę. 
Nietypowa lekcja patriotyzmu odbyła się 7 marca na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Czerwionce-Leszczynach, gdzie zorganizowany został finał międzyszkolnego konkursu "Kocham Cię Polsko!"

Inspirowani widowiskiem TVP 2 nauczyciele języka polskiego stworzyli dla swoich uczniów odmianę tego konkursu polegającą na zabawie i sprawdzeniu polonistycznych umiejętności. 

Eliminacje do miejsko-gminnego konkursu "Kocham Cię Polsko!" odbyły się wcześniej na terenie szkół podstawowych i gimnazjów. W wielkim finale w ZS nr 1 zmierzyły się trzyosobowe reprezentacje.

Drużyny musiały sprawdzić się w różnorodnych polonistycznych zadaniach: literowaniu trudnych ortograficznie słów, kalamburach na podstawie związków frazeologicznych, definiowaniu słów, poprawie błędów językowych i ortograficznych, "śledztwie" – czyli rozpoznawaniu o jaką postać literacką chodzi. Najwięcej emocji, jak w programie telewizyjnym, wywołała konkurencja pn. "plotka". Trzy zdania tekstu zawierały trzy słowa kluczowe, które należało powtórzyć, aby uzyskać trzy punkty.
Informacja o tym, że Jerzy Dudek otworzył boisko piłkarskie w Dębieńsku, którą w wyniku plotki powtarzanej z ust do ust przekazano ostatecznie jako – "Jerzy Dudek otworzył... Stadion Narodowy w Warszawie" najbardziej rozbawiła zebranych na sali i samych "plotkarzy".

Anna Bober – dyrektor ZS nr 1 podkreśliła, że "Konkurs stanowi doskonałą lekcję patriotyzmu. Cieszę się, że uczniowie tak chętnie uczestniczą w tym turnieju" - dodała.
Taki też cel przyświecał organizatorom. Inicjatorka przedsięwzięcia, doradca metodyczny języka polskiego Małgorzata Pyszny wyjaśniała: "Chcieliśmy, żeby turniej w przystępny sposób promował wiedzę o języku polskim. Żeby dzieci mogły się uczyć i bawić jednocześnie".

W kategorii szkół podstawowych triumfowała reprezentacja z SP 8 w Dębieńsku.
Martyna Tic, Karolina Pustelnik i Natalka Malczyk zgodnie przyznały, że konkurs nie był dla nich trudny, bo pasjonują się językiem polskim i dużo czytają. "Bałyśmy się tylko zadań z ortografii, ale ku naszemu zaskoczeniu, najtrudniejsze okazało się dla nas... plotkowanie" - mówiły zwyciężczynie.
II miejsce zajęły reprezentacje SP nr 1 i SP nr 3, a III – SP w Palowicach.

W kategorii szkół gimnazjalnych – najlepsze było Gimnazjum nr 4, II miejsce zajęło – Gimnazjum nr 1, a III – Gimnazjum nr 3.

Uczestnicy konkursu otrzymali również specjalną przesyłkę z Warszawy - upominki od twórców programu telewizyjnego, które sprawiły im wiele radości.

do góry